A kenyai legfelsőbb bíróságra benyújtott kereset azt kéri, hogy a Meta hozzon létre egy 2 milliárd dolláros alapot a Facebookon közzétett gyűlölködő tartalmak áldozatai részére, illetve változtasson a platform algoritmusán és alkalmazzon több helyi nyelvű moderátort – írja a Quartz.com.
A közösségi média óriást azzal vádolják ugyanis, hogy a novemberben fegyverszünettel lezárult, etióp területen (Tigré tartomány) zajló tigréi háború időszakában nem korlátozta megfelelően az erőszakot szító tartalmakat.
A keresetet egy etiópiai kutató, Abrham Meareg nyújtotta be, több civil és nonprofit szervezet támogatásával. Meareg édesapja egyébként etiópiai vegyészprofesszor volt, akit 2021. november 3-án fegyveresek motoron hazáig követtek, majd lelőttek. Meareg szerint apja halálához nagyban hozzájárult a Facebookon ellene szított gyűlölethullám.
Nem ez az első eset, hogy a Facebookot megvádolták a válságban játszott szerepe miatt. 2019-ben az etióp futólegenda, Haile Gebrselassie például perrel fenyegette meg a Metát, azt állítva, hogy a Facebookon megosztott álhírek 78 ember halálát okozták.
Noha Etiópiában a lakosságnak csupán kevesebb mint 6 százaléka (6,7 millió fő) használja a Facebookot, a közösségi média platform hatása jelentős, és maga a vállalat is „kiemelt fontosságúnak" tartja az országot.
A Meta közlése szerint egész Etiópiát „ideiglenesen magas kockázatú területnek" minősítették, és állításuk szerint intézkedéseket hoztak az erőszakos tartalmak ellen.
A kritikusok azonban nincsenek meggyőződve a Facebook gyakorlatainak hatásosságáról. Tavaly a cég egy korábbi alkalmazottja, Frances Haugen például azt mondta az amerikai Szenátus előtt, hogy a platform „szó szerint szítja az etnikai erőszakot" olyan országokban, mint Etiópia.