A Covid-19 előtt a globális szörf-turisztikai teljesítményt évi 91 milliárd dollárra, azaz mintegy 28 ezer milliárd forintra becsülték. Talán meglepő, de
a világjárvány igazán jótékony hatással volt erre a sportágra,
hiszen annak megjelenése óta egyre többen hódolnak ennek a szenvedélynek. A magyarázat erre az lehet, hogy az emberek – hacsak erre lehetőségük adódik – a bezárkózás helyett a tágas terek, a szabadtéri tevékenységek felé fordulnak.
A hullámok szerelmesei számára pedig fontos és alapvető információ lehet, miszerint vizsgálatok kimutatták, hogy
a partvonalakban bekövetkező változások drámaian csökkenthetik a szörfös hullámok minőségét.
Kevéssé ismert azonban, hogy milyen hatásai és következményei lehetnek a part menti fejlesztéseknek a szörfözésre. Így jelentős hibaforrás lehet, ha ezeket nem számszerűsítik a különböző fejlesztési projektek megkezdése előtt.
Például Ausztráliának, és szerte a világon több száz tengerparti településnek a szörfözés a helyi gazdaság és életmód alapját jelenti, ezért kulcsfontosságú megérteni a szörfözés valódi értékét.
Habár számos tanulmány készült az ausztrál tengerparti időtöltések, például a halászat, az úszás és a búvárkodás gazdasági értékéről, a szörfözést azonban meglepő módon kihagyták a számításból. Pedig nemzetközi kutatásokból tudható, hogy
a szörfözés közvetlenül hozzájárul a hullámokban gazdag helyek gazdaságához és gyarapodásához.
A közelmúltig azonban a szörfözésnek az emberi jólétre gyakorolt értékét alig vették számításba.
Ez annak ellenére van így, hogy nemrég számos bizonyíték látott napvilágot arról, hogy milyen pozitív társadalmi és egészségügyi hatásai vannak a szörfözésnek többek között a háborús veteránok és a krónikus betegségben szenvedő gyermekek körében.
A szörfözés közgazdaságtana egy újonnan kialakuló kutatási terület, amely dokumentálja és számszerűsíti a szörfözés teljes gazdasági értékét. Ez magában foglalhatja például a jó minőségű szörfpartok közelében megnövekedett ingatlanárakat, vagy a szörfös strandok látogatásából származó társadalmi jóléti előnyöket.
Egyes kutatások szerint az ausztrál szörfös védett területek már többszáz millió dolláros bevételt hoztak a helyi gazdaság számára.
Ez a gyakorlatban többek között a szörffelszerelésekre és utazásra fordított közvetlen kiadásokat jelenti.
Egy 2017-es tanulmány műholdas felvételek segítségével kimutatta, hogy a gazdasági tevékenység gyorsabban növekszik ott, ahol megfelelő minőségű szörfözési lehetőségek vannak, különösen az olyan fejlődő országokban, mint Indonézia és Brazília.
Csak az Egyesült Királyságban a szörfözésnek a nemzetgazdaságra gyakorolt éves összhatását 5 milliárd fontra (több mint 2 milliárd forintra) becsülik.
A hullámokat jellemzően a több kilométerre a parttól fújó szél alakítja ki.
Azt gondolhatnánk, hogy ez a természetes, távoli eredet azt jelenti, hogy semmit sem tehetünk a hullámok kialakulása ellen.
Az igazság azonban az, hogy a szörfhullámok több természeti tényező összejátszásának eredményei: ezek a hullámok, árapály, az áramlatok, a szél és a tengerfenék alakja közötti összetett kölcsönhatások. Továbbá a sekély korallzátonyok, a hegyoldalak és a homokpadok is felelősek a rendkívül keresett hullámok kialakulásáért. Ezen tényezők bármelyikének közvetlen vagy közvetett befolyásolásával a hullámok minősége jobbra - vagy rosszabbra - változik.
A világhírű Mundaka-hullám észak-spanyolországi átmeneti eltűnése például a helyi gazdasági teljesítmény visszaeséséhez és a Billabong Pro világbajnokság 2005-ös és 2006-os lemondásához vezetett. A portugál Madeira szigetén pedig egy sziklafal építése 2005-ben súlyosan megzavarta a Jardim do Mar hullám kialakulását, ami miatt a helyi gazdasági növekedés számottevően csökkent.
Tanulmányok kimutatták, hogy a jól megtervezett partvidék-gazdálkodási beavatkozások drámaian növelhetik a szörfösök és a nem szörfösök által élvezett előnyöket egyaránt.
Az egyik legikonikusabb példa erre a Gold Coast-i Snapper Rocksnál található "Superbank". Itt a Tweed Sand Bypassing Project (Tweed homokelkerülési projekt) keretében áthelyezett folyami üledéknek köszönhetően világszínvonalú hullámok alakulnak ki. A projekt működtetése költséges, ezt azonban a strandok népszerűsége és a rengeteg ide látogató szörfös ellensúlyozza.
A szörfözés teljes gazdasági értékének szigorú, tudományosan megalapozott értékelése a part menti gazdálkodási programok költség-haszon elemzésének tájékoztatására is szolgálhatna. Ezek közé tartozhat az erózió elleni küzdelem a partvonal védelme érdekében, vagy a mesterséges szörfzátonyok építése.