Albert Pierrepoint 25 éves pályafutása során 600 embert akasztott fel,
most pedig több felszerelését is árverésre bocsátották,
közöttük a kivégzéseknél használt szövet csuklyáit.
Ő volt az a híres brit hóhér, aki sorozatgyilkosokat és nácikat akasztott fel, majd lazításként a saját kocsmájában sört mért.
A mostani már nem az első alkalom, amikor hírhedt munkaeszközei közül néhányat árverésre bocsátanak:
2019-ben 20.000 fontért kelt el az a jegyzetfüzet, amelybe a hóhér gondosan feljegyezte azoknak a neveit, akiket ő akasztott fel.
Az 1905-ben Yorkshire-ben született Pierrepoint apja és nagybátyja is hóhér volt, így nem megelő hogy már gyerekként ezt írta naplójába:
Ha befejezem az iskolát, szeretnék hivatalos hóhér lenni".
Miközben az 1930-as években Lancashire-ben élelmiszerboltosként dolgozott, Pierrepoint sikeresen jelentkezett a börtönhatóságoknál hóhérsegédnek, és hamarosan előléptették a legmagasabb beosztásba.
Az országot járva - afféle utazó hóhértként - mindenfelé gyakorolta mesterségét, hajtotta végre a bírósági ítéleteker, méghozzá alkalmanként 15 fontért - mai pénzben kifejezve körülbelül 1.200 fontért.
Pierrepoint állítólag meg volt győződve arról, hogy munkájára kiválasztotta őt egy felsőbb hatalom, ezért minden egyes akasztás előtt aprólékos előkészületeket tett. Hamarosan ezek az előkészületek lettek a védjegyei.
Gondosan feljegyezte az elítélt személy magasságát és súlyát, majd olyan megjegyzéseket fűzött hozzájuk, mint "drótos" vagy "petyhüdt".
Ezután egy képlet segítségével kiszámította a nyak gyors és humánus kitöréséhez szükséges pontos esés mértékét is.
Pierrepoint a korszak számos hírhedt rosszfiúját is kivégezte,
köztük Antonio "Babe" Mancini londoni gengsztert, aki egy kocsmai verekedés során halálra késelt egy férfit. A második világháborúban 15 német kémet, valamint árulókat, köztük William Joyce műsorvezetőt, ismertebb nevén Lord Haw-Haw-t is kivégezte.
Képességeire pedig olyan nagy volt a kereslet, hogy
a világháború után a szövetséges parancsnokok őt hívták 200 náci háborús bűnös felakasztására.
Visszatérve Nagy-Britanniába, Pierrepoint kivégezte a savfürdőben gyilkoló John George Haigh-t, aki hat ember lemészárlásáért volt felelős. Négy évvel később felakasztotta a sorozatgyilkos John Christie-t, aki nyolc embert fojtott meg a nyugat-londoni Notting Hillben, a Rillington Place 10. szám alatti otthonában.
Pierrepoint akasztási rekordja mindössze hét másodperc volt, de híressé vált együttérzéséről is.
Ennek hiteles példája, hogy miután 1955-ben a szeretője meggyilkolása miatt felakasztotta Ruth Ellist, aki az utolsó nő volt, akit Nagy-Britanniában kivégeztek, így nyilatkozott: "olyan bátran halt meg, mint bármelyik férfi".
Kegyetlen munkája ellenére a szivarozó Pierrepoint vidám fickó volt, aki szabadidejében a Help the Poor Struggler nevű kocsmát vezette a Lancashire állambeli Oldhamben. Népszerűségére valószínűleg árnyékot vetett, hogy egyik törzsvendégét is kivégezte, miután kiderült, hogy a férfi meggyilkolta a barátnőjét. Pierrepoint egyszer állítólag azzal dicsekedett, hogy több embert akasztott fel, mint bárki más a brit történelemben.
1956-ban aztán felhagyott a hóhérsággal, mert vita alakult ki a honoráriuma kapcsán. Ezt követően visszavonult, és egy másik kocsmát vezetett feleségével Prestonban.
Hosszú karrierjét a hóhér így összegezte: a halálbüntetés - amit 1969-ben eltöröltek a briteknél - nem működik, mert kiderült róla, hogy nem bír elrettentő erővel, és a bosszún kívül semmi másra nem jó.