2020-ben a bányavállalat felrobbantotta Ausztrália egyik kivételesen értékes, archaikus, az őslakosok ma élő leszármazottai számára is fontos kulturális-régészeti helyszínét. Ahogy az Origo megírta, a Juukan-szurdokban található, felbecsülhetetlen régészeti jelentőségű, 46 ezer éves, barlangi kőszállásokat 2020 májusban semmisítette meg a cég egy vasércbánya bővítésekor a nyugat-ausztráliai Pilbara régióban.
A képen az értékes régészeti lelőhely robbantás előtti, illetve utáni állapota látható:
A barlangok felrobbantása után a Rio Tinto támadások keresztűzébe került, nemcsak az ottani őslakosok, hanem a nemzetközi szervezetek részéről is. Bár a bányaóriás szerint személyesen senki nem tehető felelőssé az elhibázott robbantások miatt, amelyben a régészeti lelőhelyek megsemmisültek, a vállalat akkori vezetése később mégis belebukott az ügybe.
A bányaóriás már évek óta készül arra, hogy az USA délnyugati részén található Sonora-sivatagban valósítson meg egy projektet. Ennek keretében a világ egyik legfontosabbjának számító ipari fémből, a rézből termelnének ki jelentékeny mennyiséget. Egy hatalmas, mintegy 18 millió tonnás rézkészletről van szó, amely akár 275 millió darab elektromos meghajtású jármű gyártására is elég lenne, azonban a bányászati helyszínválasztás több mint ellentmondásos.
A rézlelőhelyek feletti terület nagy részét ugyanis az apacs törzs szent földnek tartja, amelyen az ősi indián törzs tagjai ún. napfelkelte-szertartásokat tartanak, melynek során a fiatal nők énekkel és tánccal ünneplik a felnőtté válásukat.
A Rio Tinto Sonora-sivatagot érintő bányászati projektjének végső sorsát egyelőre nem lehet megjósolni, mindenesetre a cég már több mint több mint egy évtizede fúrja az alagutakat a terület alatt, hogy létrehozza a Resolution nevű bányáját.
Az előrehaladott fúrások, és az ipar hatalmas rézigénye miatt lehet, hogy a helyi indiánok reménytelen harcot vívnak az Oak Flat nevű archaikus jelentőségű helyszínért:
A cikk folytatódik, lapozzon!