Magyar alapanyagból készült, megbízható forrásból származó sonkát érdemes választani húsvétra

Húsvéti sonka
Vágólapra másolva!
A húsipar fontos szerepet tölt be a magyar gazdaságban, és a kormány is kiemelt figyelmet fordít az ágazat támogatására és fejlesztésére - jelentette ki Nobilis Márton, az Agrárminisztérium (AM) élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára a Húsipari Szövetség sajtótájékoztatóján. A tájékoztatón a jelenlévők arra nézve is tanácsot kaptak, milyen szempontok mentén érdemes sonkát választani a közelgő húsvétra.
Vágólapra másolva!

Tovább javítanák a versenyképességet

Az államtitkár elmondta, az agrártárca kiemelt célja, hogy tovább javítsa az élelmiszeripar versenyképességét, ami így hatványozottan járulhat hozzá az ország gazdasági növekedéséhez. Kifejtette,

2014 óta az ágazatba áramlott támogatások nagysága elérte a 730 milliárd forintot. A húsfeldolgozás, tartósítás, és húskészítmény gyártása tekintetében pedig ez az összeg meghaladja a 162 milliárd forintot, ami a teljes élelmiszeripari támogatások 22 százaléka.

Emlékeztetett: a 2014-2020-as uniós költségvetési időszakban több mint 468 milliárd forintot különítettek el hazai és EU-s forrásból a terület fejlesztésére. A mostani 2021-2027-es támogatási időszakban pedig még ennél is több forrásra lehet számítani, csak a Vidékfejlesztési Programból 750 milliárd forint áll az élelmiszeripari fejlesztések rendelkezésére - tette hozzá.

Nobilis Márton kiemelte, a cél egy olyan élelmiszeripar létrehozása, ami növekedésképes, a világpiacon is megállja a helyét, exportképes és - idézve Szécbenyi Istvánt - a magabíró állam szellemében

képes ellátni biztonsángos, friss és egészséges hazai élelmiszerrel a magyar lakosságot.

Ezért a következő évek nagy agrárpolitikai feladata a hazai tulajdonú élelmiszeripar és az ellátási láncok megerősítése. Így a jövőbeni támogatások és szakpolitikai tervek összhangban lesznek a már elfogadott Digitális Élelmiszeripari Stratégiával, amelynek fő gondolata, hogy a digitalizáció erősítésével lehet megteremteni az élelmiszeripar hatékonyabb működését - húzta alá az államtitkár.

Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára egy korábbi felvételen Forrás: MTI/Kovács Tamás

Tájékoztatása szerint a közeljövőben várhatóan a Magyar Élelmiszerkönyv több előírása is módosulni fog. Ezek között szerepel a húskészítményekről és egyes előkészített húsokról szóló előírás. A várható módosításokról az államtitkár a következőket mondta, később újságaírói kérdésre válaszolva megerősítve, hogy azok iparági kezdeményezésre jelennek meg az élelmiszerkönyvben:

  • pontosabbá válik a téliszalámi meghatározása;
  • kolbászok esetében létrejön a félszáraz és száraz kategória, és
  • a változások érintik a formában vagy bélben hőkezelt sonkákat is.

Nobilis Márton kitért arra is, hogy a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyrendszer Magyarországon elsőként, és eddig egyedüliként nyert nemzeti minőségrendszerként való elismerést. Az államtitkár fontosnak tartja azt is, hogy a kiemelkedően magas minőségű élelmiszerek megkülönböztethetőek legyenek a piaci kínálatban szereplő más termékektől - tájékoztat az AM közleménye.

Érdemes tudatosan vásárolni húsvéti sonkát

A közelgő húsvétra gondolva a rendezvényen Dr. Friedrich László, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tanára, az Élelmiszertudományi és -Technológiai Intézet intézetigazgatója tartott előadást a húsvéri sonkáról illetve annak kiválasztási szempontjairól. A professzor a sonkák fajtáinak gyártástechnológiai szempontú ismertetését követően beszélt arról is, hogy változatlanul érdemes körültekintően vásárolni az ünnepi asztalra. Dr. Friedrich László szerint húsvétra is olyan húsipari terméket érdemes választani, mely

  • magyar alapanyagból készült,
  • megbízható forrásból származik,
  • gyártója és a termék jellemzői (összetétele, lejárati dátuma stb.) egyértelműen feltüntetett a csomagoláson,
  • a címke tartalmazza az adalékanyagok mennyiségét, fajtáit is,

A fehérjetartalmát ellenőrizni érdemes vásárlás előtt, szükség esetén pedig főzni és ízesíteni kell a sonkát.

A professzor szerint húsvétkor is megfontolandó az élelmiszer, különösen a húsvéti szezonális terméknek számító sonka vásárlásakor, hogy inkább kevesebbet, de jobb minőséget érdemes választani azokból.

Illusztráció Forrás: Shutterstock

A boltok kínálatában idén is jó minőségű, megbízható termékekre lehet számítani, függetlenül attól, milyen fajtába tartozik az adott húsipari készítmény.

Azzal azonban tisztában kell lenni, hogy a fehérjetartalma nem ugyanaz a gyorspácolt termékeknek, mint a hosszan érlelteknek, így a hagyományos parasztsonka 22-28 százalékos, a nyers hagyományos 16-24 százalékos, míg a főtt, gyorspácolt sonka ezeknél kevesebb, 10-16 százalékos fehéretartalommal rendelkezik.

Ezt erősítette meg Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének társadalmi elnöke.

"A 2000 forint kilogrammonkénti áron kapható sonka nem ugyanaz, mint a 3.500 forintos áron kapható" - mondta Éder Tamás, aki a húsvéri sonka kiválasztásához ugyanazokat ajánlja, mint Friedrich László. A szövetség társadalmi elnöke előadásában a húsipar helyzetét értékelve elmondta: minden nehézség és bizonytalanság ellenére várakozással tekintenek a szereplők az idei évre, mert a húsiparosok is úgy vélik: a magyar élelmiszeripar komoly jövő előtt áll. Ezt támasztja alá, hogy tavaly a hazai élelmiszeripar teljesítrménye 6,6 százalékkal nőtt, azaz valamivel nagyobb mértékben, mint az 5,6 százalékkal bővülő ipar teljesítménye.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!