Döntött a parlament a fúrt kutak engedélyézésének ügyében. A döntésről ezzel az összegző poszttal számol be a kormányzat közösségi oldala:
Ezzel évek, sőt, évtizedek óta húzódó, különösen sokakat érintő kérdésben döntött az Országgyűlés. Az Origo a korábbiakban folyamatosan beszámolt a fúrt kutak helyzetének kérdéseiről, elsősorban azokról a határidőkről, melyeket a tulajdonosok részére szabott a kormány az illegális vízkivételi helyek rendezésére. A korábban létrehozott jogszabályi környezet mindemellett tartalmazott ellentmondásokat, ezekrről is írtunk.
Úgy tűnik azonban, hogy a mostani parlamenti döntéssel ezek feloldást kaptak.
A vízgazdálkodási törvény most elfogadott módosítása alapján ugyanis
mentesíti az engedélyeztetési kötelezettség alól azokat a kutakat, melyeket 2024. január 1-je előtt engedély nélkül építettek, 50 méternél nem mélyebbek, és a vízzáró réteget nem érik el, céljuk pedig háztartási célú vízkivétel.
Ezzel azonban nem merülnek ki az újdonságok. Mint a Magyar Nemzet írja, a jogszabály a vízkészletvédelmi szempontból védendő területek országtérképe alapján előírja, hogy az új kutak, melyek 50 méternél nem mélyebbek, nem érik el az első vízzáró réteget, háztartási célúak, azokat továbbra is a vízügyi hatóságnak tett bejelentéssel létesíthetők, üzemeltethetők és szünttethetők meg.
Ez tehát azt jelenti, hogy az ilyen kutakat nem kell engedélyeztetni, elegendő csak bejelenteni azok létesítését.
Ugyanakkor a jogszabály azt is rögzíti, hogy a vízkészletvédelmi szempontból kockázatot nem jelentő területeken szükségtelen a háztartási célú vízkivétel esetén a kutak engedélyeztetési kötelezettségének fenntartása. Ennek indoka, hogy az ilyen kutak üzemeltetése nem jár számottevő környezeti hatással, és nem veszélyeztetik hosszabb távon sem a vízbázisok biztonságát és a vízkivételt.
A védendő területeken való kútlétesítéséhez és azok megszüntetéséhez továbbra is szükség van a vízügyi hatóság engedélyére.
A jogszabály meghatározza a háztartási célú vízkivétel fogalmához tartozó mennyiséget. Ez 2024. január 1-jétől évi legfeljebb 500 köbméter víz, mely vízmennyiség kivételének célja a személyes célú vízfelhasználás, ivóvízellátás, illetve a háztartási vízszükséglet kielégítése. Fontos ugyanakkor, hogy a most amnesztiát nyert, korábban engedély nélkül létesített kutak esetére is vonatkozik a vízkivétel mennyiségi szabálya, azaz az ilyen kutatkból sem lehet a jövőben évi 500 köbméternél több vizet kiemelni.