Charles Denby szerint a munkája egyszerűen arról szól, hogy megpróbálja javítani a sör ízét. „A kívánatos ízek feljebb kapcsolása, a nem túl jó ízek lefelé kapcsolása és új ízek létrehozása érdekel bennünket" – mondta a Berkeley Yeast társalapítója és vezérigazgatója a BBC-nek.
Ez a társaság az egyik vezető gyártója a söripar számára szállított, genetikailag módosított (GM) élesztőnek. Az élesztő központi szerepet játszik a sörfőzésben, mivel az árpamaláta és más gabonafélék által szolgáltatott cukrokat alkohollá alakítja, miközben saját ízeket is hozzáad az italhoz. A Berkeley Yeast
úgy módosítja az élesztőtörzsek DNS-ét, hogy abból eltávolít vagy éppen hozzáad egy bizonyos gént.
Egyik termékét, a Tropics élesztőt úgy alakították át, hogy maracuja és guava ízt produkáljon.
Denby szerint ez az élesztő megbízhatóbb a sörgyártók számára, mintha gyümölcsökből kellene az ízt kivonni, és jobb, mintha mesterséges aromákat használnának. „Sokkal következetesebb a biotechnológiával előállított élesztő, és csökkenti a további összetevőkre utaltságot, hogy például egy barackültetvény hónapról hónapra, évről évre virágozzon" – magyarázta a GM-élesztő felhasználásának indokait.
A kaliforniai Oaklandben működő Berkeley Yeast azonban nemcsak a plusz ízekről gondoskodik, hanem azok kivonásáról is. Egyik élesztőtörzse segít megszüntetni a diacetilt, egy olyan mellékízt keltő anyagot, amely egyes komlós söröket megkeserít. Eközben egy másik élesztője állítólag a szokásos idő töredéke alatt képes belga stílusú sört készíteni.
Az Egyesült Államokban a legtöbb országnál lazábbak a génmódosított élelmiszerekre vonatkozó előírások, így a Berkeley Yeast termékeit már használják a kézműves sörfőzdék szerte az országban.
Európa számos országában viszont korlátozzák a cég tevékenységét a jogszabályok, amelyek megakadályozzák a géntechnológiával módosított élelmiszerek és italok felhasználását az élelmiszer- és italiparban - írja a Blikk.
A géntechnológiával módosított élesztők másik szállítója a chicagói Omega Yeast Labs. Július elején jelentette be, hogy felfedezte azt a bizonyos gént, amely a ködös (hazy) sör kialakulásához hozzájárul. A Crispr/Cas9 nevű génszerkesztési technológia segítségével a kutatók képesek voltak törölni a zavarosságot okozó gént az élesztőtörzsekből. Ennek eredményeként a velük erjesztett sörök már átlátszóan tiszták lettek.
Ian Godwin, a terménytudományok professzora és a Queensland Alliance for Agriculture and Food Innovation (Queenslandi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Innovációs Szövetség) igazgatója szerint az, hogy az amerikai sörfőzők génszerkesztett élesztőt használnak a termékeikben „olyan titok, amelyről mindenki tud az iparágban". Az ausztrál szakember szerint azonban a sörgyártók ritkán népszerűsítik ezt a tényt a génmódosított technológia negatív megítélése miatt.