A 2024-es év talán legfontosabb gazdasági kérdése, hogy mekkora GDP-növekedés lesz Magyarországon.
Az idén egyértelműen növekedést vár mindenki. A kezdőlökést a legutóbbi GDP-adat adta meg: Magyarország bruttó hazai terméke 2023 harmadik negyedévében a kiigazított adatok szerint az előző év azonos időszakához képest ugyan 0,3 százalékkal csökkent, de negyedéves bázison már 0,9 százalékkal emelkedett. Ami egyúttal azt jelentette, hogy egy év után véget ért a gazdasági kibocsátás esése.
De az is megállapítható volt, hogy nem pusztán sikerült, hanem jól sikerült kikerülni a recesszióból. Hiszen a negyedéves alapú hazai növekedés az uniós átlagot (plusz 0,1 százalék) érdemben meghaladta.
A kabinet természetesen kitette az asztalra a számait és a legfrissebb közlés szerint az idén 3,6-4 százalék lehet a GDP-plusz.
Akármelyik is lesz közelebb a valósághoz, ezek az eredmények mindenképp markáns gazdasági növekedést jelentenének.
De ahhoz, hogy a tényleges súlyát is érzékelni lehessen, érdemes kitekintést tenni, milyen vállalások születtek Európában az egyes országokban a 2024-es gazdasági növekedésről. Ennek érdekében a Világgazdaság összeszedte a legfrissebb decemberi-januári prognózisokat, hogy melyik EU-s országban, milyenek a kilátások.
Érdemes először a régiós számoknak utánanézni. Már csak a speciális és egyben rendkívül drámai helyzete miatt is érdemes
A teljes kép érdekében érdemes kibővíteni a kört a többi, főképp nyugat-európai uniós országra is, hogy kiderüljön, náluk miről szólnak a gazdasági jóslatok és mindez, hogyan viszonyul a hazai várakozásokhoz. Ebben a tekintetben kis túlzással nincs fontosabb adat
Vagyis tőlünk nyugatabbra hasonló kép rajzolódik ki, mint a régióban: a magyar növekedési kilátásoknál nincs jobb.
További részleteket ide kattintva olvashat a témában.