Még soha nem mértek ekkora szárazságot februárban, mint az idén. Az év második hónapjában Zambia, Botswana és Zimbabwe nagy részén hullott a legkevesebb csapadék a University of California klímakutató intézetének előzetes adatai szerint - derül ki a Világgazdaság cikkéből.
Ez leginkább az El Nino éghajlati jelenség miatt van, ami a Csendes-óceán trópusi övezetének természetes éghajlati jelensége, és a tengervíz áramlásaival áll összefüggésben. Néhány évente, karácsony tájékán kezdődik, és 9–12 hónapig tart.
A tudósok szerint az éghajlatváltozás miatti szélsőséges időjárási viszonyok egyre gyakoribbá és súlyosabbá válnak a térségben. Ráadásul a következmények Afrikában katasztrofálisabbak az élővilágra, mint a világ fejlettebb részein.
Hakainde Hichilema zambiai elnök az aszály miatt nemzeti katasztrófahelyzetet hirdetett múlt héten, a bevetett területek majdnem fele megsemmisült. Zimbabwéban pedig a gazdálkodók egy része feladta a növénytermesztést és átváltott a marhatartásra.
A kukorica ára Zambiában 76 százalékkal emelkedett egy év alatt, a szomszédos Zimbabwében azonban három hónap alatt következett be ekkora emelkedés átlagosan úgy, hogy egyes helyeken dupla annyit kell fizetni az alapvető élelmiszerért, mint korábban
– derült ki a Famine Early Warning Systems Network jelentéséből. A Zambezi folyó vízhozama pedig háromnegyedével csökkent az előző évihez képest, ez óriási fennakadást okozhat az ország áramellátásában.
A zimbabwei kormány arra figyelmeztetett, hogy a 2024-es terménymennyiség a fele lehet a tavalyinak, ez pedig élelmiszerár-infláció növekedést von maga után.
Az elhúzódó aszály okozta pusztítás óriási
– jelentette ki az ország lakosságához intézett beszédében Hichilema. Ahogyan arról már korábban írtunk, brutális aszály van Spanyolországban is, radikálisan csökkenteni kell a vízfogyasztást.