Magyarországon is olykor kapkodni kell a legnagyobb üzletláncok kasszáinál a vásárlóknak. A Lidl vagy az Aldi pénztárosai elképesztő sebességgel olvassák le az árucikkek vonalkódjait és teszik a termékeket egy kicsi, átgondolt pakolásra nem alkalmas felületre a kassza jobb oldalán. A tempó csak akkor lassul, ha helyben sütött pékáru kódját kell beütni, vagy kimérős zöldség-gyümölcs kerül a kezükbe.
Velük szemben nem lehet nyerni
– olvasható megannyi, közösségi médiában megjelent kasszázós videónál az iménti, vagy hasonló tartalmú hozzászólás. Ezekben olyan jeleneteket lehet látni, mint az alábbi felvételen: a küzdelmet az egyik angliai Aldi pénztárosával folytatja két férfi, akik láthatóan komoly logisztikai megfontolásokkal álltak neki a pakolásnak.
Olyanra is akadt példa, amikor a fizetési helyzet eldurvult a sebesség miatt: néhány éve bejárta a sajtót annak a brit anyukának a története, aki sírva omlott össze egy pénztárnál pakolva, mert nem bírta tartani az amúgy is barátságtalanul viselkedő pénztáros tempóját.
A diszkontláncok közül talán az Aldit érte a legtöbb kritika a pénztárosok sebessége miatt, bár ez inkább csak a brit piacra igaz. A vállalat ennek kapcsán közölte is, hogy pénztáraik 40 százalékkal gyorsabbak a konkurenseiknél. Ezt annak kapcsán fogalmazták meg, hogy az egyik közösségi felületen elindult az Aldi Checkout Challenge oldal, ahol vásárlók oszthatták meg praktikáikat arról, hogyan lehet lassításra bírni a diszkontlánc szupergyorsan kasszázó munkatársait.
A pénztárosi tempó persze nem rosszindulatból fakad.
Különösen a diszkontláncok üzleti modellje követeli meg, hogy a cégek az utolsó másodpercig, az utolsó megspórolható fillérig takarékosságra és hatékonyságra törekedjenek.
Ennek pedig egyik legfontosabb eleme a sietős kasszázás. Ezzel a dolgozó több időt tud fordítani más feladatra. Ha a pénztáros nem az elvárt gyorsasággal olvassa le a termékeket, akkor a sor növekedése miatt újabb kasszát kell nyitni, ami újabb munkatársat von el más feladatoktól, és a vásárlók is elégedetlenek lesznek a várakozási idő miatt. Az egésznek könnyen az lehet a vége, hogy a boltban megmaradt munkát üzletzárás után kell a dolgozóknak elvégezniük.
Persze még a szupergyoran dolgozó pénztárosok sem mindig egyformán gyorsak. Ezért nehéz megmondani, hogy abszolút értelemben, ki a leggyorsabb pénztáros a világon.
Mindenesetre a kasszázásnak is van a Guinness Rekordok Könyvébe hivatalosan bejegyzett világrekordja. Külön érdekességet jelent azzal kapcsolatban, hogy a rekordot felállító pénztáros nem egyszerűen leolvasta az árucikkeket, hanem nejlon táskába is pakolta azokat.
A kasszázás jelenleg bejegyzett világrekordját Rosilda Ferreira állította fel 2009. február 6-án egy Prezunic Supermarket-áruházban, Rio de Janeiróban, Brazíliában.
Az akkor 22 éves pénztáros 1 perc 53 másodperc alatt olvasott le és pakolt el 50 különböző árucikket. Az áruk között az utolsó egy Guinness Rekordok Könyve volt.
A pénztárosnő egy évekkel későbbi interjúban elmondta, hogy váratlanul érte a világrekorddal járó ismertség. Munkatársai büszkék voltak rá, de az meglepte, amikor az áruházban vásárló külföldiek a fizetés során gratuláltak neki. Sőt, volt olyan vásárló, aki elárulta, hogy részben azért utazott a városba, mert remélte, hogy lesz alkalma az ő kasszájánál fizetni az üzletben.
Az alábbi rövid riportban a rekordot felállító pénztárosnő bemutatja a rekordot tanusító oklevelét: