Mutatjuk a tudnivalókat az idei Nyári Diákmunka Programról

Vágólapra másolva!
A kormány 2013 óta töretlen sikerrel hirdeti meg a Nyári Diákmunka Programot, amelyre idén 3,8 milliárd forintos keretösszegre pályázhatnak a jogosultak - áll a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményben.
Vágólapra másolva!

Czomba Sándor, az NGM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkárának tájékoztatása szerint június 17-én indul a regisztráció az idei Nyári Diákmunka Programra. Tavaly szintén június közepén, 15-én nyílt meg a regisztrációs lehetőség.

diákmunka, illusztráció, nyári munka
Idén június 17-től lehet regisztrálni a Nyári Diákmunka Programra (illusztráció
Fotó: Fotó / Mediaworks /

11 éve töretlen a program sikere

A kormány 2010 óta a teljes foglalkoztatottság elérésén és a munkaalapú gazdaság kiépítésén dolgozik, így a Gyurcsány-korszakhoz képest ma már 1 millióval dolgoznak többen, átlagosan háromszor magasabb fizetésért.

A kormány mindemellett 2013 óta töretlen sikerrel hirdeti meg a Nyári diákmunka programot, amelyre idén 3,8 milliárd forintos keretösszegre pályázhatnak a jogosultak

– mondta a tárca közleménye szerint az államtitkár.

A program elsősorban bértámogatással ösztönzi a fiatalok körében lévő munkaerőtartalék aktivizálását a középiskolások, egyetemisták vakációs foglalkoztatásán keresztül, ami érdemben elősegítheti a munkatapasztalat-szerzést a fiataloknál, továbbá kiváló előszobája a későbbi munkaerőpiaci elhelyezkedésüknek – emelte ki Czomba Sándor.

A kormány a program eddigi tizenegy éve alatt eddig közel 300 ezer tanuló, hallgató foglalkoztatását támogatta összesen 30 milliárd forinttal. 

A 16–25 év közötti, nappali tagozaton tanuló, munkaviszonyban éppen nem álló, vállalkozási jogviszonnyal sem rendelkező fiatalok június 17-től regisztrálhatnak az idei kiírásra – a korábbi évekhez hasonlóan – a területileg illetékes járási (fővárosi kerületi) hivatalok foglalkoztatási osztályainál. 

A támogatásokat 

  • önkormányzatok, és a 
  • mezőgazdaságban, 
  • turizmusban, 
  • vendéglátásban működő vállalkozások hívhatják le. 

Újdonság, hogy idéntől az erdőgazdálkodás területén is lehet alkalmazni a cégeknek fiatalokat a program keretében. 

A helyhatóságok számára legfeljebb 2 hónap időtartamra teljes egészében megtérítik a legfeljebb napi 6 órás foglalkoztatás után fizetett munkabért. 

A cégeknél legfeljebb napi 8 órás foglalkoztatás támogatható, a program a munkabér összegének háromnegyedét vállalja át. 

A 25 év alattiak szja-mentes munkavégzésük után járó keresetükből még több pénzt tarthatnak meg, költhetnek saját céljaikra. A támogatással elhelyezkedő fiatalok legkorábban 2024. július 1-ével állhatnak munkába. 

A tervek szerint mintegy 20 ezer fiatal munkába állása valósulhat meg idén a program segítségével. 

Az augusztus végéig tartó program részletei a foglalkoztatási portálon olvashatók.

Nőtt a diákmunka órabére

Június kezdetére az érintett cégek többsége már meghirdette, mely pozíciókra keres diákmunkásokat az idei nyári szezonban. 

Átlagosan 14 százalékkal magasabb órabérre számíthatnak a diákmunkások az idei nyári szezonban

– derül ki az ELTE-Trenkwalder Iskolaszövetkezet adataiból.

A munkáltatók idén a vendéglátási, idegenforgalmi munkára átlagosan 1800 forintos órabért kínálnak, adminisztrációs feladatok és irodai asszisztencia esetében 1900 forintra, míg gyártási, logisztikai és kereskedelmi feladatok ellátása során 1950-2000 forint közötti órabérre számíthatnak a jelentkezők. Ennél magasabb órabérre főként azok a diákok pályázhatnak, akiket üzleti kiszolgáló központokban vagy call centerekben alkalmaznak – itt 2100 forint az átlagosan megkereshető órabér –, az IT-területen pedig ez az átlag már a 2500 forintot is meghaladja. 

A tavalyi év diákmunkásoknak fizetett béradataira – egy másik szövetkezet közlése alapján – ennek a cikkünknek a segítségével tekinthet vissza.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!