Magyarország esetében szeptember elsejére 86 százalékos szintet követel meg az uniós rendelet, ez idén már augusztus közepén teljesült, tehát az ősz eleji határidőre lényegében a két hónappal később esedékes, 90 százalékos feltöltési mutatónak is eleget tesz hazánk – írja a minisztérium közleménye.
Elsőként 2022-ben kötelezte uniós rendelkezés az érintett tagállamokat arra, hogy
A teljes elérhető készletmennyiség az 5,8 milliárd köbmétert közelíti, ezzel már most több földgáz áll rendelkezésre, mint amennyire a legutóbbi fűtési szezonban a lakosság és a gazdasági szereplők összesen igényt tartottak.
A belföldi tárolók fogyasztásarányos töltöttsége tartósan több mint duplája az uniós átlagnak.
A tartalékok magas szintje az enyhe téli időjárás mellett az egyre tudatosabb fogyasztói magatartásnak is köszönhető - teszi hozzá a Világgazdaság.
Magyarország egymást követő két időszakban teljesítette felül az uniós elvárást a gázfelhasználás visszafogásában. A tagállamoknak az előző öt év átlagához képest 15 százalékos csökkenést kellett elérniük. A hazai megtakarítás mértéke a kötelező szintet jelentősen felülmúlva 20 százalékos volt tavaly után idén áprilisig is.
A hazai háztartások zökkenőmentes ellátása tehát az októberben kezdődő fűtési szezonban is nagy biztonsággal garantálható.
A rezsicsökkentésnek köszönhetően a lakossági felhasználók változatlanul Európában a legolcsóbban jutnak földgázhoz és áramhoz.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Szentpéterváron tárgyalt a Gazprom orosz állami gázipari óriáscég vezérigazgatójával, Alekszej Millerrel, és ezt követően arról számolt be, hogy Magyarország földgázellátása továbbra is stabil és biztonságban van.
A Facebook-oldalára feltöltött videóban kiemelte: a Gazprom teljesíti a 2021-es szerződésben vállalt kötelezettségeit.
Hozzátette, hogy Törökország, Bulgária és Szerbia pedig megbízható tranzitországként viselkedve folyamatosan biztosítják az Oroszországból származó gáz Magyarországra érkezését.
Arra is kitért, hogy a déli szállítási útvonal jelentősége egyre nagyobb, a déli szállítási útvonal biztosítani, garantálni tudja Magyarország földgázellátását.
És ennek köszönhetően Magyarország felkészülése az előttünk álló hónapokra, amit fűtési szezonnak neveznek, európai összevetésben is nagyon jól áll
- zárta sorait.