A japán McDonald's vállalati közleményben jelentette be, hogy feloldja azokat a korlátozásokat, melyek munkavállalóik hajfestési gyakorlatára írtak elő korlátozó előírásokat. A cég korábban megkövetelte az éttermekben dolgozó munkavállalóktól, hogy hajuk színe "tűnjön természetesnek", ami szinte egyenértékű volt azzal, hogy tiltotta a festett hajjal való munkába állást. Most viszont a cég erre vonatkozó irányelvének felülvizsgálatáról döntött, és nagyobb változatosságot enged meg a kérdésben – számol be arról a Japan Today.
Úgy tűnik, a döntés inkább praktikus okokra, mintsem a dolgozói jóléttel kapcsolatos munkáltatói felelősségre vezethető vissza: a japán McDonald's több más vállalathoz hasonlóan munkaerő-hiánnyal küzd.
Abban bíznak, hogy a korábbiakhoz képeset lazább szabályozás több dolgozót tart meg a vállalatnál, illetve csábít oda.
Bár meglepőnek tűnhet, de az első tapasztalatok azt mutatják, valóban lehet jelentősége a szabályozásnak a munkavállalás szempontjából. A lazább hajfestési irányelveket a cég korábban egy oszakai éttermében már alkalmazta, ahonnan arról számoltak be, hogy annak köszönhetően idén áprilisban jóval sikeresebb volt az új munkavállalók toborzása, mint az előző év azonos időszakában.
A vállalatnak egyébként meglehetősen szigorú előírásai vannak munkavállalói megjelenésére. Azt például, hogy éttermi dolgozó viselhet szakállt, csak 2021 augusztusától engedélyezték.
A rendelkezésre álló munkaerő szűkössége több nagy láncot abba az irányba terel, hogy enyhítsenek a munkavállalók megjelenésére vonatkozó korábbi szigoron. Például a Starbucks most már megengedi dolgozóinak, hogy öltözékük saját ízlésük szerinti legyen, és nem kell a vállalat által előírt szabványruhákat viselniük. A Sushiro nevű szusiláncnál hasonló értelmű vállalati döntést hoztak.
Ahogy az Origo bemutatta, a világ számos országát érintő demográfiai válság egyik legsúlyosabb formájában Japánban jelentkezik, ahol a kutatók modellezése szerint már néhány évtizeden belül végzetessé válhat a fiatal munkavállalók hiánya, tovább rontva a társadalom reprodukciós teljesítményét is. Az országban igen nagy a magas életkort megélők aránya, ami önmagában örvendetes, de az öregedő társadalomban kevés az újonnan születő ahhoz, hogy a gazdaság működtetése hosszabb távon fenntartható legyen.
Például az elégtelen mennyiségű munkaerő már néhány éven belül komoly gondot okozhat a közúti áruszállításban. A helyzet miatt Japán néhány éve lazította a külföldi munkavállalók belépési szabályait a japán munkaerő-piacra.