A Dynarex Corporation hétfőn közölte, hogy a Dynacare babahintőport 35 államban hívták vissza - olvasható az amerikai élelmiszer- és gyógyszerhatóság honlapján közzétett vállalati közleményben.
A vállalat szerint a termékeket januártól értékesítették Arkansas, Arizona, Kalifornia, Colorado, Delaware, Florida, Georgia, Iowa, Illinois, Indiana, Kentucky, Louisiana, Massachusetts, Maryland, Minnesota, Missouri, Mississippi államokban, Montana, Észak-Karolina, Nebraska, New Jersey, Új-Mexikó, New York, Ohio, Oklahoma, Pennsylvania, Tennessee, Texas, Utah, Virginia, Vermont, Washington és Wisconsin állmokban, valamint online az Amazonon keresztül - írja az ABC News.
A Dynarex azonnali hatállyal utasította a vásárlókat, hogy ne ahsználják a visszahívott termékeket, és teljes visszatérítés ellenében küldjék vissza azokat - olvasható a PR Newswire oldalán.
A Dynarex szerint a visszahívással kapcsolatban eddig nem jelentettek betegséget és nem történt egyéb nem kívánatos következmény.
A vállalat először szeptember 19-én jelentette be a visszahívást, miután az FDA „rutinszerű mintavételt” végzett, „amely kimutatta, hogy a késztermékek azbesztet tartalmaznak”, ami egy ismert rákkeltő anyag
- írja az Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala FDA.
„A további vizsgálatok során további tételeket azonosítottunk, amelyek azbesztet tartalmazhatnak” - közölte a Dynarex hétfőn.
„Az azbesztnek való kitettség növeli a tüdőbetegség kialakulásának kockázatát” - állítja az Amerikai Környezetvédelmi Ügynökség. A betegség a kitettséget követően akár több év tünetmentes lappangást követően is kialakulhat.
Hosszú évtizedeken keresztül rendkívül népszerű építőanyag volt, ma már átok. Nem csupán az iparban, hanem közvetlen környezetünkben, a lakó- és középületekben is jelen van a mai napig a tüdőrák kialakulásának egyik fő okozója, az azbeszt. Közel két évtizede betiltották a használatát Magyarországon, de még így is hosszú ideig velünk lesz, mert az általa okozott betegségek lappangási ideje akár 30 év is lehet.
Az azbeszthasználatot egyébként a legtöbb fejlett ipari ország betiltotta az elmúlt két évtizedben. Hazánkban 2005 óta tilos felhasználni az építőiparban, sőt az épületek bontásakor a törvények előírják a kötelező azbesztazonosítást, és a szórtazbeszt-mentesítést ellenőrző levegőtisztasági méréseket. Eltávolítása ugyanakkor elég költséges.