Hatalmas botrány tört ki a kriptovaluták piacán

Vágólapra másolva!
Egy kriptovalutákkal foglalkozó pénzügyi szolgáltató cég alapítója bűnösnek vallotta magát abban, hogy részt vett a digitális tokenek piacának manipulálásában. Az FBI speciális módszert alkalmazott a csalás leleplezésére.
Vágólapra másolva!

Liu Zhou, a MyTrade kriptopénzcég mögött álló, önmagát „lángelmének” nevező Liu Zhou bűnösnek vallotta magát a bostoni szövetségi bíróságon piaci manipuláció és csalás elkövetésére irányuló összeesküvésben, mindössze három héttel azután, hogy a hatóságok a kriptoszektorban folytatott nyomozást követően vádat emeltek ellene, valamint 14 másik személy és három vállalat ellen – írta a Reuters.

Ez az akció volt az első, hogy az FBI egy hamis kriptocéget vetett be csalinak, hogy erre szakosodott bűnözőket fogjanak el.

Az ügyészek szerint a MyTrade egyike volt annak a három piacmanipulálónak, amelyek illegális kereskedési szolgáltatásokat kínáltak kriptovalutával foglalkozó cégeknek.

A vádalku részeként a 39 éves Zhou beleegyezett abba, hogy nem fog fellebbezni a tervezett egy és másfél év közötti börtönbüntetés ellen - írta meg a Világgazdaság

Zhou, aki Kínában és Kanadában élt, 2021-ben alapította a MyTrade nevű, a brit Virgin-szigeteken bejegyzett céget.

Kriptocsaló
Illusztráció
Fotó: Shutterstock

Az elmúlt időszak legnagyobb kriptocsalása Sam Bankman-Fried nevéhez fűződik, akit idén márcisuban 25 év börtönre ítéltek, ami jóval rövidebb az ügyészek által kért 40-50 évnél, és jóval kevesebb, mint amennyi a maximálisan kiszabható 110 év lett volna.

A 2022-ben összeomlott FTX kriptovaluta-tőzsde alapítóját és egykori vezérigazgatóját legkevesebb 10 milliárd dollár értékű csalással és visszaéléssel, a befektetők, ügyfelek és hitelezők félrevezetésével vádolták. 

A férfi a bíróságon elismerte, hogy hibázott, de azt állította, hogy nem követett el csalást és senkitől nem lopott. Védője szerint a szövetségi ügyészek azt a látszatot próbálták kelteni, miszerint védence egy "gazember és szörnyeteg", ami nem igaz.

A bírósági tárgyalás során az ügyészek bizonyították, hogy tudott a vállalkozásánál, valamint az ahhoz kapcsolódó befektetőcégnél - az Alameda Researchnél - zajló törvényellenes cselekményekről, és hogy Bankman-Fried a befektetők pénzét sajátjaként kezelte, cégét pedig egyfajta "malacperselyként" használta.

A most 32 éves Sam Bankman-Fried vállalkozása sikerének csúcspontján 26 milliárd dollárt meghaladó vagyonnal rendelkezett, a világ leggazdagabb 30 év alatti vállalkozójaként tartották számon.

Az FTX összeomlása és csődeljárásának megkezdése idején Sam Bankman-Fried a Bahama-szigeteken élt, ahol tavalyelőtt ősszel vették őrizetbe. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!