Az évszázadok óta fennálló vállalkozások az emberi kitartás, az innováció és a tradíciók megőrzésének példái. A világ legrégebbi cégei nemcsak gazdasági értelemben jelentősek, hanem kulturális örökségként is értékesek. Működésük bizonyítja, hogy a minőségre és tradícióra épülő üzleti modellek időtállóak lehetnek – akár több mint egy évezreden át is. A világ legrégebbi cége azonban így sem tudta elkerülni az összeomlást.
A japán Yamanashi prefektúrában, Keiunkanban található Koshu Nishiyama Hot Spring szálloda a világ legrégebbi, folyamatosan működő vendéglátóhelye. A szállodát egy Fujiwara Mahito nevű férfi alapította 705-ben, és generációkon keresztül ugyanazon család tulajdonában maradt. A Keiunkan egy termálfürdő-szálloda, amely a helyi meleg vizű forrásokra épült, és már több mint 1300 éve várja a vendégeket. A szálloda története lenyűgöző példája annak, hogyan tud egy vállalkozás a tradícióra építve fennmaradni.
Az európai pénzverdék közül a Monnaie de Paris, azaz a párizsi pénzverde a legrégebbi, amely több mint 1150 éve folyamatosan működik. Franciaország II. Károly királya (más néven Kopasz Károly) alapította 864-ben, hogy egy egységes pénzügyi rendszert hozzon létre. A Monnaie de Paris nemcsak pénzérméket gyárt, hanem művészi jellegű érmék és medálok készítésével is foglalkozik, miközben gazdag történelmi örökségét ápolja.
A Monnaie de Paris-ban nagyon büszkék arra, hogy az alapítás óta eltelt több mint 1100 évben egyszer sem kellett leállniuk működésükkel, és a francia forradalmat megelőző időben, az ancien régime alatt, az ország legfontosabb pénzverdéjévé váltak,
melyről további érdekességeket az intézmény honlapján lehet olvasni.
Az olaszországi Agnone városában található Fonderie Pontificale Marinelli a világ legrégebbi harangöntödéje. Az öntöde története több mint ezer évet ölel fel, és a Marinelli család generációról generációra adta tovább a mesterség tudását és az öntöde azóta is működik, és harangokat gyárt templomok és katedrálisok számára szerte a világon. A gyár pontos indulásának idejét egyébként maga a Marinelli család sem tudja bizonyosan - valamikor 1000 és 1040 között történt -, de az biztos, hogy számos viszontagság ellenére (1950-ben tűzvész pusztította el a régi telephelyet) sem adták fel eredeti tevékenységüket, mely számos elismerést hozott a tagok, és állami kitüntetéseket a család egésze számára.
A Kiotó városában található Ichimonjiya Wasuke egy több mint ezer éve működő édességbolt, amely különleges kapcsolatot ápol a helyi tradíciókkal.
Az üzlet elsősorban aburimochi-t készít, amely egy pörkölt mochi-féle (rizssütemény).
Az Ichimonjiya Wasuke a történelmi Imamiya szentély mellett helyezkedik el, és évszázadok óta szolgálja ki a szentély látogatóit és a helyi közösséget. A cég által jelenleg használt épület egyébként mintegy 300 éve áll, ami önmagában szép teljesítmény egy, főként édességekre és teára szakosodott helytől.
Bajorországban, Freising városában található a Weihenstephan Sörfőzde, amely a világ legrégebbi működő sörfőzdéje. Az apátsághoz kötődő sörfőzde 1040-ben kezdte meg működését, amikor hivatalosan engedélyt kapott a sörkészítésre.
A világ legrégebbi, még ma is működő cége a japán Kongō Gumi, amelyet 578-ban alapítottak. A cég eredetileg buddhista templomok építésére szakosodott, és több mint 1400 évig folyamatosan működött a Kongō család irányítása alatt. Bár 2006-ban pénzügyi nehézségek miatt beolvadt egy nagyobb építőipari vállalatba (a Takamatsu Construction Group-ba), a Kongō Gumi továbbra is létezik, és az építőiparban tevékenykedik, megőrizve történelmi örökségét.