Változhatnak a CSOK Plusz feltételei, sok igénylő helyzete javulhat

Vágólapra másolva!
Társadalmi egyeztetésre bocsátották azt a jogszabálytervezetet, ami alapján érdemben változhatnak a CSOK Plusz feltételei. Számos hiteligénylő helyzete jelentősen javulhat ezek mentén.
Vágólapra másolva!

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátott egy rendeletet „az egyes családügyi tárgyú kormányrendeletek módosításáról” címmel. A kérdéses tervezet alapján a CSOK Pluszhoz kapcsolódó feltételek, előírások is érdemben változhatnak.

Figyeljenek azok, akiknek tavaly év végén született gyerekük

A Bankmonitor összefoglalója szerint a tervezet 2024. december 31-ig egy egyedülálló lehetőséget biztosít azon családok számára, amelyekben 2024. január elseje előtt született meg a gyerek, de eredetileg a szülés várható időpontja 2023. december 31-ét követő dátum volt.

A tervezet alapján ugyanis ezek a babák az idei évben beadott kérelmek esetében vállalt gyereknek minősülnének a kölcsön igénylése szempontjából és az elérhető kedvezmény szempontjából is. 

Tehát az érintett család akkor is fel tudná venni a támogatott hitelt, ha újabb gyereket már nem vállalna.

Továbbá a törlesztés szüneteltetése már járna is ezen már megszületett gyerek után is. Ez egyben azt is jelenti, hogy egy újabb gyerekkel már a 10 millió forint tartozáselengedésre is jogosult lehetne a házaspár. Ezzel az esetleges koraszülés jelentette problémát oldaná meg a tervezett módosítás.

CSOK Plusz, család, gyerek, illusztráció
Képünk illusztráció
Fotó: Shutterstock

Jelentős könnyítés jöhet az utólagos feltételek teljesítésében

A jelenlegi szabályok alapján az állam javára elidegenítési és terhelési tilalom és jelzálogjog kerül bejegyzésre a CSOK Pluszhoz kapcsolódóan (A jelzálogjog a kölcsönösszeg 20 százalékát teszi ki.) Ezek a jogok a kölcsön futamidejére szólnak. 

A tervezet alapján azonban ezen teher időtartama rövidebb időszakra, csak 10 évre szólna.

Ez azért fontos, mert ezen időszak alatt kell teljesíteni a támogatáshoz kapcsolódó utólagos feltételeket. Például a család alapesetben nem adhatja el, nem költözhet el, nem bonthatja le, nem adhatja át másnak használatra lakóingatlanát.

Ha ezen előírásokat megszegi, akkor az addig kapott kamattámogatást büntetőkamattal – a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt értéke – kell megfizetni az állam felé. Ebben hozna jelentős könnyítést a tervezet ezen pontja.

Változás jön a meglévő ingatlannál

Alapvető elvárás, hogy első közös lakás esetén az ingatlan vételára nem haladhatja meg a 80 millió forintot, míg nem első közös lakás vásárlása esetén a vételárra vonatkozó limit 150 millió forint.

Ez utóbbi esetben azonban a meglévő, vagy korábban értékesített lakás eladási árát be kell forgatni az újba. Ez problémát okozhat, amennyiben a korábbi lakás értéke meghaladja az új ingatlan vételárát. Ebben a helyzetben felmerülhetett olyan kiskapu, hogy a lakást ingyen – 0 forint vételár mellett – átadta egy rokonának a CSOK+ igénylője. Így gyakorlatilag nem volt beforgatási kötelezettsége. Ebben jöhet azonban változás, vagyis a tervezet alapján ajándékozás, bontás esetén a korábban meglévő ingatlan forgalmi értékét kell beforgatni az új vásárlásába.

Pontosítják a tartozáselengedés szabályait

A mostani szabályok alapján a második gyermektől minden baba után 10-10 millió forint tartozáselengedés jár. A jogalkotó a tervezetben pontosítja, hogy mi történik, ha a kölcsönösszegből nincs ekkora fennálló tartozás. A Bankmonitor összefoglalójában két alapesetet említ:

  • Ha az elengedés iránti kérelem beadásakor sem volt már ekkora tartozás, akkor a fennálló tartozás erejéig jár a támogatás. Elképzelhető azonban az is, hogy a kérelem beadását követően csökkent a tartozás az utólag megfizetett törlesztőrészletekkel. Ebben az esetben az aktuális fennálló tartozás és a kérelem beadásakor fennálló tartozás különbségét megkapja a család.
  • Az is előfordulhat – jellemzően építési hiteleknél –, hogy az aktuális fennálló tartozás nem éri el a 10 millió forintot, de van még folyósításra váró összeg a kölcsönből. Ebben az esetben azonnal elengedik a fennálló teljes tartozást, és ezt követően a következő részfolyósításból fogják elengedni a 10 millió forintból fennmaradó részt utólag.

A jelenlegi szabályok alapján közeli hozzátartozónak átengedheti az adós a lakás használatát. A tervezet alapján a közeli hozzátartozó lakóhelyet, vagy tartózkodási helyet is létesíthetne az ingatlanban.

Jelenleg egy átmeneti könnyítés alapján 2025. december végéig akkor is megkaphatja a házaspár a CSOK Pluszt, ha a feleség elmúlt 40 éves. Ebben az esetben már legalább 12 hetes várandóssággal kell lennie, vagy az örökbefogadásról az azt engedélyező gyámhatósági határozattal kell rendelkezniük. A tervezet alapján örökbefogadás esetén elegendő lenne az ahhoz előterjesztett kérelem is. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!