A kormány elkötelezett a költségvetési hiány csökkentése mellett – ezzel a címmel adott ki közleményt a Pénzügyminisztérium (PM) hétfőn délelőtt, reagálva a friss államháztartási adatokra.
Külön kiemelték, hogy a kamatkiadásokra fordított kifizetések összege október végéig 3198,5 milliárd forint volt, amely 899,6 milliárd forinttal magasabb az előző évi azonos időszaki teljesítésnél. A teljes képhez ugyanakkor hozzátartozik, hogy bár a forintpiaci kamatok már 2023-ban elkezdtek csökkenni, a pénzforgalmi kamatkiadásban ez a csökkenés csak késleltetve jelentkezik. A jövő évre nézve a kamatkiadások érdemben csökkenni fognak. Külön érdekesség, hogyan alakul Magyarország uniós pénzügyi egyenlege. Az év első tíz hónapjában ugyanis mindössze 999,8 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, ugyanakkor a magyar uniós kiadások 1299,6 milliárd forintot tettek ki.
Tehát Magyarország jelenleg nettó befizetője az Európai Uniónak, és mintegy 300 milliárd forinttal több pénzt utalt be a brüsszeli kasszába, mint amennyi támogatást visszakapott.
Idén Magyarországon lehet az egyik legkisebb a költségvetési hiány – derült ki a Világgazdaság által közreadott régiós körképből.
Európában kétfajta hiányt különböztetnek meg, az egyik a pénzforgalmi, amely adott időpontban a tényleges bevétel-kiadás közötti különbséget mutatja, illetve az eredményszemléletű, amely elsősorban a gazdasági tevékenységhez kapcsolódik, így nem tartalmazza például az uniós kiadások egyenlegét, vagy az olyan egyszeri tételeket, mint a reptér megvásárlása. Tehát lehet, hogy jobban néz ki az eredményszemléletű hiány, ám az adósság szempontjából annak van jelentősége, hogy a pénzforgalmi hiány mekkora. Túlzás nélkül állítható, hogy az összes közül a román költségvetés van a régióban az egyik legsúlyosabb helyzetben.
Lengyelországban, Európa és a régió legpotensebb gazdaságában idén 5,7 százalékos hiánnyal tervezte a költségvetését az egy éve regnáló Tusk-kormány. Idén a GDP 5,97 százalékára lőtték be a hiánycélt a szlovák kormány, amit jövőre 4,7 százalékra csökkentenének. A régió legjobb állapotú költségvetése egyértelműen a cseh büdzsé.
Idehaza idén teljesülhet az uniós módszertan szerint számolt 4,5 százalékos GDP-arányos eredményszemléletű hiány, ugyanis a hivatalos hiánycél nem változott. Jövőre ezt tovább pedig még tovább csökkentené, 3,7 százalékra, a 2025-ös költségvetés ugyanakkor már több olyan tétel megjelenik, ami azt mutatja, hogy a kormány mozgástere is bővül, így családi adókedvezményre, lakásépítésre, humán ágazatokra is több forrást tud elkülöníteni.
A jövő évtől induló program érdemben javíthat a kistelepüléseken élő családok lakáskörülményein. A társadalmi egyeztetésre kerülő tervezet értelmében 2025. január 1-jétől élhetnek a Vidéki otthonfelújítási program nyújtotta lehetőséggel az ötezer fő alatti településeken élő gyermekes családok, amely a magyar települések több mint kilencven százalékát jelenti.
A program közel 2900 településen lesz elérhető, és akár négyszázezer családnak teszi lehetővé lakáskörülményeik széles körű javítását, és fejlesztését.
Az Eurostat adatai alapján Magyarország idén áprilistól júniusig 5,9 százalékkal csökkentette az üvegházhatású gázok kibocsátását. Az uniós átlag 2,6 százalék. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését mutató rangsor harmadik helyét a magyar adatokhoz képest minimális különbséggel elcsípő osztrákok öröme nem lehet felhőtlen. Magyarország és másik tizenhárom tagállam gazdasági növekedés mellett mérsékelte a környezetterhelését.
A Molnál is megkezdődött a téli időszámítás. A magyarországi benzinkutakon november 15-től már csak téli dízel tankolható – közölte a Mol. Hidegben ugyanis nehezebben indul a dízelautók többsége, aminek fizikai oka van: a hőmérséklet csökkenésével megváltoznak az üzemanyag áramlási tulajdonságai. A prémium dízelek hidegtűrése eleve kedvezőbb, és ezek az üzemanyagok magasabb adaléktartalmuk révén 45 százalékkal kevesebb lerakódást okoznak a motorban. Amennyiben félig van a tank nyári dízellel, de hirtelen bejönnek a fagyok, érdemes rátankolni egy fél tank téli üzemanyagot, lehetőleg a prémiumból.
Jelentős fordulatot hozhat el a következő év Magyarország életében. Orbán Viktor kormányfő szerint nem indokolatlan a fantasztikus kifejezés használata sem, a jövő évi költségvetés és a gazdaságpolitikai akcióterv valóban jelentős előrelépéssel kecsegtet több területen is – derül ki a Világgazdaság cikkéből, ami itt olvasható.