A nigériai olajipar hosszú időn át átláthatatlan volt, a Nigériai Nemzeti Kőolajvállalat (NNPC) csak az utóbbi években kezdett pénzügyi jelentéseket közzétenni. A downstream szektor, amely a nyersolaj feldolgozását és a késztermékek értékesítését foglalja magában, eddig az állami monopólium és korrupció melegágya volt.
Ebben a világban akar rendet teremteni Aliko Dangote nigériai üzletember, aki egy 20 milliárd dolláros olajfinomító megépítésével akarja felvenni a versenyt az „olajmaffiával”.
Az új finomító ugyan csökkentheti az üzemanyaghiányt, de az olajipar évtizedes korrupciója és az olajmaffia továbbra is akadályozhatja a változásokat.
Nigéria, bár Afrika legnagyobb olajtermelője, mégis külföldről importálja a finomított üzemanyagot, mivel a helyi finomítók elavultak – írja a BBC nyomán a Világgazdaság. Az NNPC jelenlegi üzleti modellje magában foglalja az úgynevezett olajcsere-megállapodásokat, ahol a nyersolajat finomított termékekre cserélik külföldön. Ezek a megállapodások sokszor átláthatatlanok, és felmerül a kérdés, hogy kik húznak belőlük hasznot.
A benzinárak az elmúlt évben drasztikusan megugrottak, miután Bola Tinubu elnök 2023 májusában eltörölte az üzemanyagár-támogatást, ami azonnal háromszorosára emelte a benzin árát.
Azonban Dangote finomítója sem mentes a kihívásoktól. Bár Nigéria olajban gazdag, az NNPC nem tud elegendő nyersolajat szállítani a finomító számára, mivel számos olajmezőt már előre eladtak hitelek fedezetéül.
A finomító várhatóan javíthatja a nigériai üzemanyag minőségét, ám az olajipar szereplői közötti ellentétek, a korrupciós vádak és a szabályozási viták továbbra is homályos képet festenek a jövőről.
Nigéria, illetve az ottani közbiztonság egyébként is több sebből vérzik, ugyanis
szeptemberben legalább 81 embert gyilkoltak meg a Boko Haram dzsihadista csoport fegyveresei egy északkelet-nigériai faluban.
Mint ismeretes, az ország északkeleti részén a Boko Haram 2014-ben jelentős területeket hajtott uralma alá, majd kikiáltotta saját kalifátusát. Ahogy az Origo beszámolt róla, a nigériai hadseregnek a csádi fegyveres erőkkel vállvetve sikerült visszaszereznie ugyan az ellenőrzést a terület felett, de az iszlamisták bevetették magukat a hegyekbe, ahonnan rendszeresen támadásokat hajtanak végre, rettegésben tartva a régió lakóit.
Az utóbbi 15 évben több mint 40 ezer ember halt meg és kétmillióan voltak kénytelenek elmenekülni otthonaikból.