Ahogy az ilyenkor lenni szokott, a piac azonnal reagált a változásra, és több helyen is különleges "kiegészítőket" dobtak piacra, köztük kukászsákokat, természetesen kellően borsos áron.
Azt jó ideje tudjuk, hogy egy hirtelen beálló állapotváltozáson élelmes emberek degeszre keresik magukat. Persze, ha nem ragaszkodunk a full designos palacktartókhoz, akkor természetesen barátibb árakkal is találkozhatunk: készítenek ilyeneket például kartonból, ez 2000 forint környékén van, bár nem fér bele túl sok, a kettő közötti kategóriát pedig a fröccsöntött műanyagszerű változat képezi, ami 4000-5000 forintért kapható. Természetesen különböző színekben és mintákkal is készülnek ilyen termékek, és úgy tűnik, hogy viszik azokat is.
A tapasztalatok szerint egyébként a hazai vásárlók egyre több üveg- vagy műanyagpalackot, illetve alumíniumdobozt visznek el a visszaváltó pontokra.
Ezzel pedig nemcsak a környezetet óvják, hanem további környezetterhelés nélkül előálló alapanyagokat biztosítanak az italgyártók számára.
A visszaváltást a Mohu által telepített automaták végzik, azokban a boltokban pedig, amelyekben nem fér el egy automata, kézi visszaváltásra van lehetőség. Ezek jellemzően a kisebb boltok, üzlethelyiségek.
Ahogy az Origo beszámolt róla, a visszaváltási díj megállapításának és alkalmazásának, valamint a visszaváltási díjas termék forgalmazásának részletes szabályaival a kormány célja az, hogy Magyarország minél gyorsabban átállhasson a körforgásos gazdaságra.
Ez a tervek szerint a kötelező visszaváltási rendszer bevezetése hozzájárul ahhoz, hogy néhány év alatt elérjük a PET-palackok 90 százalékos visszaváltási arányát.