Ismételten meghibásodtak a radioaktív céziumot kiszűrő berendezések, így üzemzavarok képnek fel a szivattyúknál. Ezért lassabban halad az erősen sugárzó víz megtisztítása a fukusimai atomerőmű reaktorépületeiben, és valószínűleg késni fog a többszörösen sérült erőmű stabilizálása. A Tepco szerdán megerősítette, új berendezést tesztel a radioaktív víz tisztítására.
Az erőmű teljes, úgynevezett hidegleállásához az szükséges, hogy a víz hőmérséklete 100 Celsius-fok alá essen normál nyomáson mind a három megsérült reaktorban, és a radioaktív üzemanyag ne is tudjon újra fölhevülni. "Lehetséges, hogy a víztisztítás nem fejeződik be az év végére, ahogyan terveztük, bár a kitűzött határidő módosításáról még nem döntöttünk - mondta az erőművet üzemeltető cég egyik szóvivője. - Ez hatással lehet a hidegleállás folyamatára." A márciusi földrengés pillanatában a Fukusima Daiicsi hat reaktora közül három üzemelt, ezeket érte a legsúlyosabb sérülés, mert a hűtőrendszer leállt az áramszünet miatt, így az automatikusan lekapcsolt reaktorok túlmelegedtek.
ő
Így nézett ki az atomerőmű tengerparti vízkiemelőműve a március 11-i szökőár után
Becslések szerint augusztus 9-ig csak 42 ezer tonna erősen szennyezett vizet sikerült megtisztítani, s még nagyjából 120 ezer tonna van a turbinaépületek alján és másutt a telephelyen. Az üzemeltető cég tervei szerint év végéig 200 ezer tonna sugárszennyezett vizet kell kezelni, mert ahogy folyik a károsodott reaktorok stabilizálása, folyamatosan sugárszennyezetté válik a hűtővíz.