Csütörtökön keleten több lesz a felhő, ugyanakkor a Dunántúlon többnyire napos idő várható. Csapadék nem valószínű. A kezdetben még erős északi, északnyugati szél délutánra mérséklődik. A hőmérséklet hajnalban általában -2, +4 fok között alakul, de a szélcsendes, derült helyeken ennél hidegebb lesz. Kora délután 8, 15 fokra lehet számítani.
Pénteken és szombaton egyaránt derült, napos, csapadékmentes időre van kilátás. A délnyugati szél élénk, a Dunántúlon olykor erős lesz. A hőmérséklet péntek hajnalban -2, +3, kora délután 14, 20 fok között várható. Szombaton a hajnali 1, 6 fokról délutánra 18, 23 fokig emelkedik a levegő hőmérséklete.
Vasárnap a sok napsütés mellett kevés felhő is lehet az égen, említést érdemlő csapadék nem valószínű. A délnyugati szél erős, a Dunántúlon néhol viharos lesz. A hőmérséklet hajnalban 3, 8 kora délután 18, 22 fok között alakul.
Ezúttal a kellemes tavasz valószínűbb 15-ére
Meglehetősen nagy esély van arra, hogy megdőlnek a maximum hőmérséklet napi rekordjai. Szombatra vonatkozóan például 23,2 fok a napi rekord, amelyet 2005-ben Szentgotthárdon regisztráltak. Viszont nemcsak április, hanem a március is szeszélyes tud lenni: két évvel ezelőtt hózáporok tarkították a Dunántúl időjárását március 15-én, és a hőmérséklet csúcsértéke alig néhány helyen érte el a 10 fokot.
Jelenleg Európa-szerte az Ibériai-félszigeten és Franciaországban van a legmelegebb idő, ott 20, 25 fokot is mérnek. Ez az időjárás várhatóan a hét végéig kitart, de vasárnap nyugat felől ciklon érkezik, így lehűl az idő, és csapadék is várható. Vasárnapra a legenyhébb idő az Appennini-, illetve a Balkán-félsziget térségében lesz, itt a levegő hőmérséklete 20 fokig melegszik fel.
Erős lesz a melegfront
Csütörtökön eleinte még a hidegfrontra érzékenyeknél jelentkezhet fejfájás, migrén, meghosszabbodhat a reflexidő, erősödhet a szervezet görcshajlama. Délutántól azonban erős melegfronti hatással kell számolni, így fáradtságérzet, ingerlékenység fokozott jelentkezése valószínű. A gyorsuló keringés miatt emelkedik a vérnyomás, nőhet a vérzésre való hajlam. Szombatra, vasárnapra már nem várható további melegedés, így a tünetek gyengülnek, vagy akár el is tűnhetnek.
Fagyzugos helyen meglepetések érhetik a kertészkedőket
A tavasz eleji munkák elvégzéshez (ásás, metszés, gallyazás stb.) kifejezetten kedvező alkalmat teremt a hétvégi időjárás. A tél megviselte a gyepet is, hiszen év végén alig hullott csapadék, és a február elején érkezett vastag hótakaró sem tett jót a fűnek. Érdemes megtisztítani a gyepet az esetleg benne maradt falevelektől.
Bár a következő napokban egyre enyhébbek lesznek az éjszakák, egyre kevesebb helyen csökken fagypont alá a hőmérséklet, azért fagyok még lehetnek. Tavasszal, derült, szélcsendes éjszakákon gyakran előfordul, hogy kis területen belül nagy hőmérsékleti különbségek alakulnak ki a fagyzugokban. A magyarázat egyszerű: az a fizikai ok van a háttérben, hogy a meleg levegőnél nagyobb fajsúlyú, hideg levegő megreked az adott terület legmélyebb, "lefolyástalan" részén. Így fordulhat elő például a tavasz vége felé, hogy a frissen kiültetett palánták elfagynak a kert egy néhány méterrel mélyebb, magasabb területekkel körülvett részében, míg másutt károsodás nélkül vészelik át a hideg éjszakát.
A jelenség nagyobb léptékben is megfigyelhető: dombokkal, hegyekkel körülzárt helyen lévő meteorológiai állomásokon szélcsendes, derült éjszakákon több fokkal alacsonyabb hőmérsékletet mutathatnak a hőmérők, mint akár a legközelebbi, más adottságú mérőhelyeken. Jó példa erre Zabaron működő meteorológiai állomás a Nógrád megye északkeleti részén, Gyakran itt mérik a legalacsonyabb hőmérsékletet az egész országban, és olyan helyzetekben is lehet fagy, amikor legtöbb helyen fagymentes az éjszaka. (Az [origo] zabari télről szóló riportját itt olvashatja.)
Ilyen volt az idő a héten |