Helio C. Vital, a Spaceweather űridőjárási oldal egyik olvasója január 23-án fotózta le a négyszögletűnek látszó napot az Atlanti-óceán fölött Rio de Janeiróban. Az igencsak ritka jelenség egy úgynevezett inverziós levegőréteg miatt állt elő: ilyenkor a hidegebb levegő beszorul a melegebb réteg alá. A hidegebb levegő fénytörése miatt előbb a lebukó nap korongja előbb csészaljszerűnek, majd csésze alakúnak, és végül négyszögletűnek tűnt, mindez néhány tucat másodperc leforgása alatt – mondta a fotós.
A jelenség oka ennél bonyolultabb a Spaceweather légköroptikai szakértőjének elemzése szerint. Először is, a nap sugarait megtörik a különböző hőmérsékletű légrétegek, és délibáb alakul ki. A felső, élénksárga csíkban az inverziós légréteg fölött átsütő nap látszik. Alatta legalább kettő, de inkább több foltban látszik a nap, egyik felükön lebukóban, a másik felük a feljövőben mutatja a napot. Ezek a foltok összeolvadva rajzolják ki a négyzetes délibábot. Helio C. Vital további képein elkülönülve is láthatók a jelenségek.
A Nap fényereje még napnyugtakor és napkeltekor is nagyon erős, így a megfigyelése nagy körültekintést igényel. Aki távcsövet használ, gyárilag készített és jól rögzített napszűrő nélkül ne is próbálkozzon ilyesmivel, mert az erős fénytől hamarabb megvakulhat, mint ahogy a szemét el tudná kapni a készülék szemlencséje mögül. Szintén nem ajánlott a távcsőre illesztett kamera nézőkéjén keresztül nézni a napba. A csillagászok a szabadszemes megfigyeléshez a napfogyatkozás-néző szűrőszemüvegeket, vagy kartonba foglalt pár négyzetcentiméternyi napszűrő fóliát ajánlanak. További tippeket a Magyar Csillagászati Egyesület napészlelési oldalán talál.