A fákra fagyott eső miatt jelentős forgalmi akadály alakult ki Budapesten, a II., III. és a XII. kerületben, a budai hegyvidéki körzetekben - közölte a katasztrófavédelem. Számos helyen a jég súlya alatt egymás után dőltek az útra a fák, illetve törnek le a hatalmas ágak.
Az ónos esőben veszélyessé vált útszakaszok miatt a XII. kerület magasabban fekvő része megközelíthetetlen, a Konkoly-Thege Miklós úton a Központi Fizikai Kutatóintézet (KFKI) dolgozói munkahelyükön ragadtak - közölte a kerület polgármestere. Pokorni Zoltán (Fidesz-KDNP) azt kéri, a XII. kerületben mindenki maradjon otthon, senki ne induljon útnak.
Az ónos eső miatt a kerület felső része, az Eötvös út kezdetétől a Mátyás király út vonalától felfelé lévő területet a katasztrófavédelem lezárta. Szinte percenként szakadnak le nagyméretű faágak az útra.
A jegesedés az elektromos és a telefonvezetékeket sem kíméli. Az utakon keresztbe fekvő fák miatt akadozik a forgalom, a parkoló járművek is veszélyben lehetnek.
A Budakeszi, a Szépvölgyi, a Csillagvölgyi, a Normafa, a Karthauzi, az Eötvös és az Őzike utakon, valamint a Selyemakác utcában egy-egy útszakaszt ideiglenesen le kellett zárni. A közműszolgáltatók a helyszínen dolgoznak a vezetékek helyreállításán.
Az ónos eső leszakított egy húsz kilovoltos felsővezetéket is, emiatt áram nélkül maradt Pilisszentkereszt, Dobogókő és Pilisszentlélek. A probléma megoldásában a katasztrófavédelem, a közút, a rendőrség, az áramszolgáltató és az erdészek mellett részt vesz a katasztrófavédelemmel szorosan együttműködő Pilis mentőcsoport is.
Mindhárom településen melegedőhelyeket alakítottak ki, ahol megfelelő mennyiségű védőital, pokróc és alapvető élelmiszerek vannak.
Operatív törzset állított fel a Pest megyei katasztrófavédelem a társszervekkel közösen a szentendrei tűzoltólaktanyában, hogy mielőbb megoldják a lefagyások miatt kialakult kritikus helyzetet Dobogókő térségében.
Nemcsak a ráfagyott csapadék miatt súlyossá vált és letört faágak, illetve a kidőlt fák okoznak gondot, hanem az is, hogy a térségben 300 fogyasztót érintő áramkimaradás van. Utóbbi oka a jégtől nehézzé váló vezetékek leszakadása.
A szolgáltató a síkos, veszélyes és emiatt lezárt utakon egyelőre nem tudja megközelíteni az érintett helyszíneket, így a hiba elhárítása egyelőre várat magára.
A probléma megoldására első lépésként Dobogókő térségébe vezényelték a pilisi mentőcsoport három tagját egy terepjáróval, hogy segítsenek a tűzoltóknak a leszakadt jeges gallyak és kidőlt fák közelébe jutni.
A kékestetői szanatórium parkolójában álló kocsikra fák zuhantak az ónos eső következtében.
A fotót Túri Imre küldte nekünk, ezért egy 10 000 Ft-os ClickShop kedvezménykuponnal ajándékozzuk meg.
A Normafán az egyik szállodából 38 ott rekedt külföldi gyermeket kellett kihozni, ebben a fővárosi tűzoltóegységek nyújtottak segítséget a katasztrófavédelemnek.
Az újabb jelzések alapján a kritikus útszakaszokra a fővárosi hivatásos tűzoltók nagy erőkkel vonulnak ki, számos kidőlt fát már eltávolítottak, de folyamatosan vastagodik a jégréteg a fákon, így továbbra is törnek a jeges ágak, emiatt nagy a balesetveszély.
Az úton fekvő fák miatt több szakaszon nem lehet közlekedni. A katasztrófavédelem arra kéri az autósokat, lehetőség szerint kerüljék el az érintett környékeket.
Balesetveszélyes az erdők látogatása a Pilisben, a Budai- és a Visegrádi-hegységben a gyorsan megfagyó ónos eső miatt.
A fák ágait és törzsét közel két centiméteres jégréteg borítja, ami több tonna terhet jelent egy-egy fa esetében - a jégpáncél miatt ágak, sőt egész fák szakadhatnak ki helyükből, olvadás után pedig a többkilós potyogó jégdarabok okozhatnak balesetet. Különösen Dobogókő térségében kell az útra hullott ágakra számítani, figyelmeztet közleményében a Pilisi Parkerdő Zrt.
Vélhetően a rossz időjárás miatt kidőlt a rákosmentei karácsonyfa is - írja a Hírmentén.hu
A Fő téren szombaton nyílt meg az adventi vásár, így csak a szerencsének köszönhető, hogy a többméteres karácsonyfa nem a koncertek alatt dőlt el, úgy könnyen tragédia lehetett volna belőle.
Az ónos eső miatt kidőlt fák akadályozzák az autós közlekedést is. Budapesten már tíz helyszínen dolgoznak tűzoltók az akadályok elhárításán: lezárták a XII. kerületi János-hegyi utat, de riasztották őket a kerületben az Eötvös úthoz, a Konkoly-Thege utcához, a Farkasvölgyi úthoz és a Felhő utcához is.
Útra dőlt fatörzsek akadályozzák a forgalmat továbbá a Budakeszi úton, a Nagykovácsi leágazás környékén.
A Fővárosi Katasztrófavédelem szóvivője az Origónak elmondta, eddig több mint 40 jelzést kaptak a XII. és a II. kerület területéről az ónos eső miatt. "Folyamatosan dolgoznak tűzoltóink az érintett kerületekben, tíz emberünk hat tűzoltókocsival járja az utcákat, és az önkormányzatok segítségével takarítjuk a lehullott ágakat" - mondta Kisdi Máté.
Az ónos eső különösen a magasabban fekvő területeken veszélyes, ahol megfagy a hidegebb idő miatt, országosan egyelőre nem okoz nagyobb problémákat. "A Magyar Közútkezelő két mellékutat lezárt Dobogókőnél a fagyott ágak miatt, az utakon viszont nincs jégpáncél, az ország sík területein inkább az eső zavarja a forgalmat" - tudtuk meg Pécsi Norbert Sándortól, a közútkezelő szóvivőjétől.
A társaság vasárnap éjszaka óta folyamatosan sózza az ónos eső áztatta utakat, munkagépek dolgoznak Komárom-Esztergom, Veszprém, Fejér, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar megyék egyes területein is Az eső ugyanakkor nem áll el, és lemossa a már kiszórt adagot is, a Magyar Közútkezelő ezért minden közlekedőtől fokozott óvatosságot kér.
Az Útinform 15.30 órai összesítése alapján az ország jelentős részén továbbra is csapadékos az időjárás. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a Cserehát térségében jelenleg is ónos eső nehezíti a közlekedést, az M3-as autópálya Heves megyei és az M0-s autóút északi szakaszán havas eső esik, az érintett területeken folyamatos dolgoznak a Magyar Közút munkagépei, jelenleg csaknem 50 teljesít szolgálatot.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében és a Dél-Alföldön száraz, máshol az eső miatt sónedves vagy vizes az úthálózat. A látótávolság általában jó, elszórtan párás a levegő, az M7-es autópálya fonyódi szakaszán közepes, 100-300 méter a belátható út hossza.
Több útszakaszon a fákon található vastag jégréteg miatt ágleszakadások és fakidőlések miatt kellett teljes útzárat bevezetnünk.
A 15.30 órai állapot szerint Pest megyében a Pilisszentkereszt és Pilisszentlélek közötti mellékúton, a dobogókői bekötőúton, az Isaszeg és Nagytarcsa közötti mellékúton, a Dunakeszi és Gödöllő közötti mellékúton Mogyoród térségében, valamint Heves megyében a Gödöllő és Valkó közötti alsóbbrendű úton, illetve a 24-es főúton Mátraháza és Parádsasvár közötti szakaszon van érvényben teljes útzár.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat veszélyjelzése szerint Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Fejér, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Nógrád, Veszprém és Pest megyében, valamint a fővárosban elsőfokú figyelmeztetés van érvényben az ónos eső miatt.
Emellett Győr-Moson-Sopron, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Nógrád, és Pest megyére, továbbá Budapestre a várható jelentős mennyiségű eső miatt ugyancsak elsőfokú figyelmeztetést adtak ki. Ezeken a területeken 24 óra alatt több mint 20 milliméter csapadék hullhat.
A meteorológiai szolgálat azt írta, napközben jellemzően eső várható, majd napnyugtával és a légkör lehűlésével a magasabban fekvő területeken (például a Mecsekben, a Bakonyban) lehet ismét ónos eső, az északi, északnyugati részeken pedig havas eső, gyenge havazás is előfordulhat.
Az előrejelzés szerint a szél is több helyen megerősödik. Napközben plusz 1-6 Celsius-fok között, késő este mínusz 1 és plusz 4 fok között alakul a hőmérséklet.