Jó formában van az irodapiac

Vágólapra másolva!
Jól szerepelt a magyar irodapiac a múlt évben - derül ki a CB Richard Ellis összefoglalójából. Az elemzés szerint az idén jók a kilátások, s növekedésre számíthat a piac.
Vágólapra másolva!

A múlt év során összesen 71,3 ezer négyzetméter új irodaterület került a budapesti piacra, így az év végén több mint másfél millió négyzetméteres volt a modern irodaállomány. A tavalyi év utolsó három hónapjában mindössze két irodaépület bővítette a kínálatot Budapesten, a 9 ezer négyzetméteres Máriássy Ház, illetve az 5,2 ezer négyzetméteres Prielle Corner, az első háromnegyed évben pedig kilenc létesítményt avattak fel - írja a Napi Gazdaság.

A tavaly átadott tizenegy irodaházból négy a központi területen, a többiek azon kívül vannak. A előbbi régióban helyezkedik el a Víziváros Irodaközpont, amely a maga 12 750 négyzetméterével 2005 legnagyobb fejlesztésének számít. A budapesti irodaállomány 35 százaléka van a központi területeken, míg a nem központi területek részesedése 46 százalékos, a többi a belvárosban, illetve az agglomerációs térségben helyezkedik el.

A Budapesthez hasonló méretű, nyugat-európai városokban nagyobb a modern irodaállomány. Ez szerepet játszik abban, hogy a fejlesztők egyre aktívabbak, az idén összesen 150-180 ezer négyzetméter új irodaterülettel bővülhet a kínálat a CB Richard Ellis elemzése szerint.

A keresleti oldalt vizsgálva arra jutunk, hogy az irodapiacon tavaly 3 százalékkal, 237 ezer négyzetméterre gyarapodott a bérbe adott állomány, ami minden eddiginél magasabb érték. Az árakról: a legszínvonalasabb irodákért havonta, négyzetméterenként 20 eurót kell fizetnie a bérlőnek, az átlagos díj azonban 13 euró körül alakult. Viszonylag szűk sávban szóródnak a különböző területeken jellemző díjak, a belvárosi létesítményekben 14,7, míg az agglomerációban 12,1 eurót kérnek havonta, négyzetméterenként az üzemeltetők. A múlt év fejleménye az is, hogy a kihasználatlansági ráta 3,51 százalékponttal, 11,7 százalékra süllyedt, amire az utóbbi öt évben még nem volt példa.

A befektetési piac nem igazán változott a korábbi években tapasztaltakhoz képest: a befektetők által támasztott kereslet továbbra is meghaladja a kínálatot. Az invesztorok elsősorban a színvonalas irodák iránt érdeklődnek, az ingatlan-befektetések célpontja Budapest és környéke. A múlt év során, összesen 1,1 milliárd euró értékben valósultak meg befektetési célú tranzakciók. Ezen belül az irodapiacon 17 százalékos növekedés után, összesen 500 millió euró értékben köttettek adásvételi tranzakciók, míg a korszerű ipari ingatlanok esetében 250 millió, az üzlethelyiségeknél pedig 300 millió euró körül volt a befektetések értéke. A modern irodák piacán 1 százalékponttal, 7 százalékra süllyedt az elérhető hozamszint alsó határa.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!