Beváltotta a lakáslízing a hozzá fűzött reményeket, a piacon elsőként elindult OTP-SCD Lízing teljes szerződéses állománya, február végére elérte a 3,6 milliárd forintot. A lakosság 1,1 milliárd forint értékű szerződést kötött, míg a nagyobb részt az intézményi befektetők adják, ebből az ügyfélkörből már 2,5 milliárd forintnyi szerződés gyűlt össze - mondta el a Világgazdaságnak Dunavölgyi Mária, az OTP-SCD Lízing Zrt. vezérigazgatója.
A piacon rendkívül aktív az érdeklődés, elsősorban a lízing iránt, hiszen annak nagyobb az újdonságértéke - összegezte tapasztalatait Tölgyes László, az ez év februárban színre lépett, a Biggeorge's csoporthoz tartozó BG Lízing vezérigazgatója. Bár, mint hozzátette: az ügyfelek közel harmada úgy keresi meg a céget, hogy még nem döntött a hitel és a lízing között. Az elmúlt két hétben nagyon nagy volt az érdeklődés, naponta mintegy 10 lízingkérelem érkezett - számoltak be a HVB Leasingnél, amely február második felében indította el konstrukcióját.
15-20 millió forint - jellemzően ilyen értékű lakásokhoz igényelnek lakáslízinget a magánszemélyek, azaz, átlagosan az 50-60 négyzetméteres lakások terén tapasztalható mozgás. Bízunk benne, hogy hamarosan a vidéki és a fővárosi igénylések aránya kiegyenlítődhet, és több ügyfelünk lesz a nagyobb értékű ingatlanok vásárlói között is - jegyezte meg Dunavölgyi Mária. A BG Lízing vezérigazgatója arról számolt be, hogy a finanszírozandó lakások értéke erősen szóródik, tipikusan 12-20 millió forint közöttiek, de számos egyedi, nagyobb összegű kérelem is van köztük. A megkeresések zöme budapesti lakásra érkezett a társasághoz, a HVB Leasingnél - ahol a 12-25 milliós lízingkérelmek voltak mindeddig a leggyakoribbak -, a főváros és vidék megoszlása hasonló. Ám, míg vidéken a családi házak dominálnak, addig Budapesten a lakóparki vagy használt bérházi lakások a keresettek - tették hozzá a lízingcégnél.
A lakáslízing egyik legnagyobb vonzerejeként a nullaszázalékos önerőt jelölték meg a szakemberek, ez mindegyik piaci szereplő kínálatában szerepel, ám némi eltérés tapasztalható. Az OTP-SCD-nél egyedül az a feltétel, hogy új építésű ingatlant szemeljen ki magának az ügyfél, ám az már mindegy, hogy fővárosi vagy vidéki lakásról van szó. A BG Magyarország Lízingnél a nulla önerőt csak abban az esetben igényelheti az ügyfél, ha új építésű budapesti lakásról van szó, s a jövedelemalapú adósminősítést választja. A CIB Ingatlanlízing kizárólag a magas bonitású ügyfelek számára teszi lehetővé a nullaszázalékos önerővel való finanszírozást, s hasonló stratégiát fogalmazott meg a HVB Leasing is.
Az OTP-SCD Lízingnél az igénylések 90-95 százaléka továbbra is önerő nélküli konstrukcióban érkezik. A BG Lízingnél a jövedelemigazolás nélküli konstrukcióra is van érdeklődés. S mint Tölgyes László hozzátette: a piacon egyedülállónak számító, BG Twist lízing-refinanszírozási terméket is többen választották, amelynek az a lényege, hogy a vevők előtörlesztési díj nélkül válthatnak hitelre, amennyiben az ehhez szükséges 30-40 százalékos önerőt törlesztették.
A lakáslízing-piaci szereplők köre tovább bővülhet: a K&H Lízingcsoportnál úgy fogalmaztak, hogy 2006-ban elindítják a lakáslízing-terméküket, az Erste Banknál pedig folynak az előkészületek a lakáslízing bevezetéséhez, az indulást a második félév elejére tervezik.