E látszólagos ellentmondás oka, hogy új lakás megvétele és lízingbeadása esetén a lízingcég már az ingatlan megvásárlásakor visszaigényelheti az általános forgalmi adót, befizetnie azonban csak akkor kell, amikor a lízingdíj befolyik hozzá. Így gyakorlatilag az ingatlan értékének 16,6 százalékát az állam finanszírozza, arra nem kell hitelt felvenni. Ez 1-1,5 százalékkal csökkenti a finanszírozási költségeket - mondta kérdésünkre Tölgyes László, a BG Hitel & Lízing vezérigazgatója, hozzátéve, befektetési célú lakásvásárlás esetén különösen a vállalkozásoknak éri meg a lízingelés.
A lízingszolgáltatás keretében a lízingtársaság megszerzi az ingatlan tulajdonjogát, majd az ingatlant a lízingbevevő használatába adja, aki ugyan csak a legfeljebb 25 évig tartó futamidő végén válik tulajdonossá, de a tulajdonosi jogokat az ingatlan tulajdonának átadása kivételével már a futamidő alatt is gyakorolhatja, például albérletbe adhatja.
A lízingszerződésnek két fajtája van. A nyílt végűek esetében a díjak megfizetése után futamidő végén a lízingbevevő automatikusan tulajdont szerez. A zárt végű esetében lízingbevevőnek vételi joga van arra, hogy a futamidő végén a maradványérték megfizetésével az ingatlan tulajdonosává váljon.
A lízingbevevő ezt a jogát harmadik személynek is átadhatja. Így a lízinggel vásárolt lakás mentes az örökösödési illeték alól, hiszen a nyílt végű lízingkonstrukcióknál a lakás tulajdonjogának lehívása bárkire átruházható.
Mivel az ingatlan a futamidő végéig a lízingbeadó tulajdonában marad, ezért az megengedheti magának, hogy ne követeljen önrészt a lízingbevevőtől. Ennek megfelelően két csoportból áll a lakáslízing iránt érdeklődők köre.
Akadnak, akik az önerő hiánya, vagy valamilyen, a jövedelemvizsgálat során felmerülő akadály miatt a banki hitelek nagy többségét nem tudják felvenni. Számukra az önerő nélküli finanszírozás lehetősége vonzó.
A másik csoport elsősorban üzleti lehetőségként tekint a középtávon jó megtérülési rátával kecsegtető lakáslízingre. A befektetőket nem csak a 0 százalékos önerő bátorítja, de - amennyiben az ingatlan saját cégbe kerül - elszámolhatják az amortizációt, és hosszú, kiszámítható intervallumban csökken a cég adóalapja is.
Hitelfelvétel esetén a hitelnyújtó esetleges fizetésképtelensége nem okoz veszélyt a hitel felvevője számára, mert csak annyi változást észlel, hogy más cég hajtja be a követelést. Lízing estében azonban, mivel a lízingcég fizetésképtelenné válhat, célszerű olyan társaságot választani, amely mögött tőkeerős tulajdonos áll. Emlékezetes, hogy bizonyos lízingcégek összeomlása után a hitelezők visszavették és értékesítették a lízingbeadott eszközöket.