A tapasztalatok azt mutatják, leginkább a környék kedveltsége dönti el, mennyire értékesek egy adott térség parcellái. A kevésbé felkapott helyek ára feltehetően csak akkor lódul meg, ha a terület valami pluszt is jelent.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. negyedévente készít felmérést "az ingatlanfejlesztők és -forgalmazók, valamint a lakosság ingatlanpiaci terveinek, szándékainak és kilátásainak feltérképezése céljából." A legutóbbi, októberben felvett adatok alapján összeállított tanulmányból kiderül, hogy az ingatlanpiac általános - elsősorban a megszorító intézkedésekre visszavezethető - lassulása eltérően érintheti a különböző szegmenseket.
A megkérdezett piaci szereplők szerint a lakóingatlanok, az irodák, az üzlethelyiségek és a raktárak piacán stagnálás (0-1,2 százalékos árváltozás) valószínű, a telkek várható drágulásáról azonban máshogy nyilatkoztak. Úgy vélekedtek, ezek ára átlagosan 3,8 százalékkal fog nőni a következő 12 hónapban, de az egyes régiók között, ebből a szempontból is van különbség. Így Budapesten 5,4, Pest megyében 3, Kelet-Magyarországon 2,8, Nyugat-Magyarországon pedig 2,2 százalékos emelkedést prognosztizáltak.
Ha az ország középső részére vonatkozó "jóslat" helyesnek is bizonyul, az természetesen messze nem jelenti, hogy ezen a területen bomba üzlet lenne a telekvásárlás, hiszen, például, az 5,4 százalékos drágulás még mindig alatta marad a pillanatnyi, és főként a közeljövőben várható inflációnak. Más szóval: reálérték-csökkenéssel kell számolni.
Ez azonban vélhetően nem marad sokáig így, az egyes részpiacok közötti különbség pedig még az országos átlagot nézve is figyelemre méltó. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az emberek bíznak az ingatlanban - a kamatadó bevezetése körüli, elsősorban a lakások iránt megnyilvánuló, időleges keresletélénkülést legalábbis így magyarázzák a szakértők.
Megjegyzendő, a megvásárolt telket alapesetben 10 százalékos illeték terheli. Mentességet jelent, ha lakhatási engedéllyel rendelkező lakóház épül rá, de ha négy éven belül ez mégsem történik meg, kamatostól kell visszamenőleg kifizetni az illetéket (a kamat mértéke a jegybanki alapkamat kétszerese, vagyis jelenleg 16 százalék). Kedvezményre való jogosultság hiányában egyébként a termőföld után is 10 százalékos illetékkel kell számolni.
Befektetői szemmel pesze a 10 százalék sem feltétlenül elrettentő, ahogy az is elképzelhető, hogy valaki ideiglenes jelleggel felhúz a frissen vásárolt telekre egy kisebb házat, amelyet eladáskor igény szerint könnyűszerrel el lehet bontani.
Murányi Ákos, a Duna House elemzési vezetője szerint lehet jó befektetés a telek, de nem mellékes, mennyire közművesített, milyen a besorolása, és mifélék a környék távlati lehetőségei. Így sokat elárulnak a fejlesztési kilátások, valamint a településrész érvényes rendezési terve, amelyről az önkormányzatoknál lehet érdeklődni.