A KSH adatai szerint az utóbbi pár évben lelassult Budapest lakosságfogyása, sőt néhány százzal gyarapodott is a népesség. Ez ugyan elsősorban a külföldiek letelepedési kedvének köszönhető, de tény, hogy a fővárost elhagyók száma is jelentősen mérséklődött.
Okkal feltételezhetjük tehát, hogy az agglomeráció már kevésbé vonzó a budapestiek szemében, mint korábban - hiszen a kiköltözők zöme általában valamelyik közeli települést választja, hogy megtarthassa munkahelyét.
Ugyanakkor, mint körképünkből kiderül, a tapasztalatok szerint a divatos agglomerációs településeken az árak magasra emelkedtek, míg a kevésbé népszerű helyeken egy háromszobás budapesti lakás árából takaros családi házhoz is hozzá lehet jutni.
Márpedig a vásárlók a kertvárosi területeket részesítik előnyben. Többségük a néhány éve épült, de szolidabb árfekvésű házak közül próbál válogatni, és van igény kis lakásszámú társasházak otthonaira is - jellemzi a helyzetet Murányi Ákos, a Duna House elemzési vezetője.
Önálló házat nemigen találni 30 millió alatt
Egyértelműen Budaörs a legdrágább a térségben, egy ottani 50 milliós házhoz hasonló Diósdon 30 milliónál nem sokkal kerül többe. Biatorbágy is olcsóbb , mivel oda már matrica is kell az autópályán, viszont ígéretes fejlesztések indultak meg a közelmúltban.
A Duna House adatai szerint Érden a legkeresettebb ingatlanok közé tartoznak az új építésű, négylakásos házakban található 60-70 négyzetméteres lakások, melyek jellemző ára 16 és 18 millió forint között alakul. Törökbálinton inkább 30 és 50 millió forint közötti házakat árulnak, de sorházat lehet 20 millió környékén is venni.
Budakeszin a négyzetméterárak közelítik, vagy meg is haladják a 300 ezer forintot. Néhány éve épült lakóparkban található, panorámás, közel 100 négyzetméteres ingatlan kínálati ára 25 millió forint, míg egy színvonalas, erdő mellett elhelyezkedő luxusvilláért 96 millió forintot kérnek a tulajdonosok.
Északabbra, Solymár és Nagykovácsi már egyértelműen családi házas övezet, lakást keveset találni; ami van, az többnyire újabb építésű, és 270 ezer forintba kerül négyzetméterenként - ecsetelte Bóka Balázs, a solymári Otthon Centrum-iroda munkatársa. Házat 30 milliótól érdemes keresni, ennél olcsóbban csak nagy kompromisszum árán találhatunk, drágábban viszont akár 70 millióért is bőven akad.
Dunakeszin 10 millióért régi, 50 négyzetméteres társasházi lakáshoz, vagy panelban körülbelül 70 négyzetméterhez lehet jutni. Sőt, kis lakópark lakást 9 millióért is árulnak - derül ki a Duna House adatbázisából. Felújítandó, 100 négyzetméteres családi házért 17 millió forintot kérnek, egy új, nagy ikerház azonban már közel 40 milliót forintot kóstál.
Gödön 100 négyzetméter körüli családi házakra 22-25 millió forintot kell áldozni, de igényesek választhatnak dunai panorámást 150 millióért. Utóbbi esetben a négyzetméterár 375 ezer forint, ami, például, a budai zöldövezet 5-700 ezres árszínvonalához képest kimondottan kevés.