Az, hogy az ingatlan-értékbecslők nélkülözhetetlenek lesznek, már akkor eldőlt, amikor kiderült, hogy a kormány - a két éve kudarcba fúlt elképzeléseket felmelegítve - továbbra is értékalapú ingatlanadót akar (nem pedig területalapút). Az Alkotmánybíróság ugyanis néhány hónapja, a luxusadóról szóló törvény elbírálásakor egyértelművé tette, hogy normatív alapon megállapított adóalap esetében lehetőséget kell adni az adózónak az ellenbizonyításra.
Az ellenbizonyítás aligha megoldható az erre kiképzett szakemberek közreműködése nélkül. A sajtóhírek ezzel egybehangzóan azt valószínűsítik, hogy az Oszkó Péter pénzügyminiszter által a jövő hétre ígért részletes tervezetben az áll majd: aki nem ért egyet az övezetbesorolás alapján meghatározott értékkel, saját költségére független értékbecslőt bízhat meg.
Nem biztos, hogy megéri vitatkozni
Kérdés, mennyien élnek majd ezzel a lehetőséggel. A kormány és az MSZP-frakció csütörtöki kompromisszuma - mely szerint csak a 30 millió forintnál nagyobb értékű ingatlanokat adóztatják meg, és a következő sávhatár 50 millió lesz - jelentősen szűkíti az érintettek körét. Tömegesen vélhetően azok próbálkoznak majd az ellenbizonyítással, akiknek a tulajdona éppen átcsúszik a 30 milliós vagy az 50 milliós határon.
Hogy a többiek számára megéri-e a procedúra, az nyilván attól is függ, hogy egy becslés eredménye mennyi időre szólhat. Ha csak egy évre, akkor nem valószínű, hogy kifizetődő lesz szakértőhöz fordulni: szakmai körökből származó információink szerint egy vizsgálat költsége jelenleg átlagosan 30 ezer forint (ez a keresletnövekedéssel nem valószínű, hogy csökkenne), ami sok elviheti az esetleges kedvező eredményből származó hasznot.
Miért kerül ennyibe? |
A pénzügyminiszter mindenesetre a Népszavának a napokban adott nyilatkozatában azt mondta, a nemzetközi tapasztalatok alapján szerinte az érintettek mindössze 1-2 százaléka vitatja majd a megállapított értéket. Megbízható adatok híján azt csak találgatni lehet, hogy a hazai lakásállomány mekkora hányada lehet értékesebb 30 millió forintnál.
Oszkó Péter egyébként a felbecsléssel kapcsolatos technikai problémákról a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón a következőt mondta: "Az értékövezeti besorolás nem azt a célt kell, hogy szolgálja, hogy az ingatlan aktuális napi piaci értékét megállapítsuk - ehhez nem fűződik érdek. Az ingatlanadóztatás igazságosságához annyit kell csak megállapítani, hogy az ingatlanok egymáshoz viszonyított értékaránya körülbelül hogyan alakul."
Majd az állam megmondja
A több lapban is megjelent értesülés szerint az értékbecslők körét az állam határozná meg. Erre a különös kitételre valószínűleg azért van szükség, mert közel sem egyértelmű, jelenleg ki számít megfelelően képzett értékbecslőnek. A szakma régóta szeretne egységes szabályozást, illetve saját kamarát, eddig hiába.
A képzés több lépcsőben történt: a 90-es évek elején vezették be a közvetítői és értékbecslői képzést, ez később középfokú (OKJ-s) képesítéssé változott, amely egészen a lakástörvény 2005-ös módosításáig élt. Azóta az dolgozhat értékbecslőként, aki az önkormányzatok ingatlanközvetítői és vagyonértékelői névjegyzékében szerepel - mondta el az [origo] kérdésére Békési Béla, a Magyar Ingatlanközvetítők és Értékbecslők Szakmai Szervezete elnöke.
Félezer szakértő a PSZÁF-listán
Tavalyelőtt decemberben azonban hatályba lépett a Pénzügyminisztérium 25/2007. számú rendelete is az ingatlanértékelői névjegyzékbe történő felvételről. Ennek alapján a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) két ingatlanértékelői névjegyzéket készített, a vezető szakértők, illetve a szakértők nyilvántartására.
Vezető szakértő az lehet, aki rendelkezik agrár-, műszaki gazdasági, jogi egyetemi vagy főiskolai végzettséggel és az említett OKJ-képesítéssel, vagy ingatlanvagyon-értékelő és -közvetítő szakképesítéssel, valamint egy uniós tagország személyi tanúsítványával, vagy ingatlanszakértő szakon, építőipari igazságügyi szakon, ingatlangazdálkodási szakon szerzett felsőfokú szakképzettséggel - és van legalább ötéves szakmai gyakorlata. A szakértői státuszhoz - melynek hátránya, hogy csak ezzel csak 50 millió forint alatt végezhető értékbecslés - csupán érettségi, tízévnyi szakmai gyakorlat és középfokú értékbecslői végzettség szükségeltetik.
A PSZÁF honlapján ma 255 vezető szakértőt és 259 szakértőt találni a nyilvántartásban. Máté Miklós, a Magyar Ingatlanszövetség értékbecslő-bizottságának elnöke érdeklődésünkre közölte, a középfokú képzés során tudomása szerint 17 ezren szereztek értékbecslői képesítést. Békési Béla ugyanakkor jelezte, 50 ezer hazai vállalkozás tevékenységi körében szerepel az értékbecslés, márpedig a törvény szerint ilyen tevékenységet csak olyan cég folytathat, amelynek legalább egy személyesen közreműködő tagja vagy alkalmazottja rendelkezik a megfelelő szakképesítéssel. A helyzet tehát legalábbis zavaros.
A jegyzők szerint így nem megy
Megjegyzendő, az adminisztrációval kapcsolatos gondok nem feltétlenül az értékbecslésnél kezdődnek. Bálint József, a Jegyzők Országos Szövetségének elnöke a minap, az Inforádióban kifejtette: ember és pénz sincs erre a célra.
Máté Miklós ugyanakkor emlékeztetett rá, hogy az önkormányzati ingatlanok privatizációjakor elég részletes átfogó értékbecslés készült, amellett az elmúlt években több százezer lakáshitel-szerződéshez is készítettek értékbecslést. "Fél évük lesz az önkormányzatoknak, hogy kialakítsák az értékövezetek és a különleges szorzók rendszerét, ez elég lehet" - vélekedett.
Ami el lehet rontva, az el van
Abban mindenki egyetért, hogy szükség lenne egy naprakész ingatlan-adatbázisra. Bálint József odáig ment, hogy kijelentette: a helyhatóságok a gyakorlati munkát - a felbecsléshez szükséges övezetek létrehozását, azok minősítését - csak ennek segítségével tudnák elkezdeni.
Hasonlóan fogalmazott Békési Béla, aki szerint az ingatlankataszter nélküli adóztatás olyan, mintha valaki a tetővel kezdené az építkezést. "Az egész a magyar közigazgatás állatorvosi lovának tűnik: nagyon előkészítetlen, a szakmai szervezetek mellőzésével készült elképzelés, és ami el lehet rontva benne, az el is van rontva" - foglalta össze.