Magyarország az élbolyban van azon országok között, amelyekben nőtt a kényszerértékesítés alatt lévő kereskedelmi ingatlanok száma - derül ki a brit ingatlanszakértők kamarája (Royal Institution of Chartered Surveyors, RICS) friss jelentéséből, amelyet a Wall Street Journal ismertet.
A világ legrangosabb ingatlanos szakmai szervezetének számító RICS - melynek nemcsak Nagy-Britanniában, hanem világszerte vannak tagjai - negyedévente vizsgálja egyebek között azt, hogy hogyan változott az egyes országokban az árverezés alatt álló, illetve a jelzálog-hitelező által árult ingatlanok száma.
A második negyedévről szóló elemzés azt mutatja, hogy a felmérésben részt vevő államok bő háromnegyedében júniusban több volt a kényszerértékesítésre váró ingatlan, mint áprilisban. A legnagyobb növekedést Dél-Afrikában regisztrálták, majd az Egyesült Államok, Új-Zéland, Malajzia és Magyarország következik.
Európából tehát hazánk az első a listán: egyaránt megelőzi a gazdasági válság hatására az ingatlanszektor meglehetősen súlyos krízisét megélő országokat - mint például Írország és Spanyolország - és a fejletlenebb ingatlanpiacú államokat (Oroszország, Ukrajna).
A lap idézi a RICS vezető elemzőjét, aki szerint a kényszerértékesítések jövőre tovább szaporodnak majd, mivel a finanszírozási költségek 2010-ben is magasak lesznek. Oliver Gilmartin azt mondta, egyre több olyan alap jelenik meg a piacon, amely kimondottan az ilyen vételek után érdeklődik.
Ennek oka, hogy a nyugdíjalapok és más intézményi befektetők most jóval olcsóbban tudnak vásárolni, mint a válság előtt, ami hosszú távon jó megtérülést ígér a számukra - emeli ki a RICS elemzése.