A Health for Hungary – Hungary for Health (H4H) Program egy világszintű kutatás része, melynek kezdőmozzanataként a CMF hosszú távú klinikai vizsgálatot indított útjára 2021-ben. A CMF orvosokból, ápolókból, lézerkutatókból, molekuláris biológusokból, mérnökökből és adatelemzőkből álló nemzetközi csapatát az a közös cél vezérli, hogy új távlatok nyissanak az orvosdiagnosztika területén.
Ahogy az közismert, az orvostudomány legfőbb feladata, hogy segítséget nyújtson a betegségek és az egészséget veszélyeztető problémák kezelésében, azonban a betegségek megelőzése könnyebb feladat, mint azok gyógyítása. A 20. században a fertőző betegségek visszaszorítása különösen hatékony volt, és ezek az erőfeszítések radikálisan csökkentették az idő előtti halálozások számát. Az elmúlt évtizedekben azonban jelentős változásoknak lehettünk szemtanúi, ugyanis az 1990-es évek közepétől a nem fertőző betegségek terhe messze meghaladta a fertőzések hatását. A nem fertőző betegségek globálisan a halálozások 70%-áért felelősek, míg Magyarországon az összes halálozás 94%-át nem fertőző betegségek okozzák. A korai halálozások túlnyomó többségét négy nem fertőző betegség okozza: a szív- és érrendszeri betegségek, a rák, a cukorbetegség és a krónikus légzőszervi megbetegedések. Ezek a betegségek jelentős mértékben elkerülhetők lennének a kockázati tényezők korai felismerésével. A CMF közleményében kijelentette; hisz abban, hogy a személyre szabott egészségügyi ellátás biztosítása és a betegségek még a tünetek megjelenése előtti azonosítása jelenti a jövőt.
A CMF nemzetközi csapatát egyetlen közös cél vezérli: új távlatokat nyitni az egészségmo-nitorozás és az orvosdiagnosztika területén. Egy fejlesztés alatt lévő lézeres-technológia se-gítségével nyomon követhetik az egészségi állapot változását, valamint felismerhetik a kialakuló betegségek korai jeleit, már a tünetek megjelenése előtt.
A CMF H4H Programjában 10 éven keresztül gyűjtenek több, mint tízezer önkéntestől vérmintákat. A longitudinális vizsgálat célja, hogy megállapítsák a résztvevők egyedi molekuláris ujjlenyomatát, és ezzel meghatározhatóvá tegyék az egyes személyek közötti különbségeket és az egyénen belüli változásokat. A mérési eredményeket a normálistól való eltérések felismerése érdekében egy személyre szabott normál tartományhoz viszonyítva értékelik, ez a módszer – ideális esetben – lehetővé teszi a rendellenességek lehető legkorábbi felismerését. Ezzel a H4H Program hozzájárulhat egy korszerű egészségmonitorozási rendszer létrehozásához és a várható élettartam növeléséhez, javítva mindannyiunk életminőségét.
Az NKFI alapból, a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával megvalósuló programról bővebb információkat itt olvashat.