Egyest adtak tüntető tanárok a kormánynak
2016. június 11. 14:28
Vége a tanévnek, eljött a bizonyítványosztás ideje – gondolta az elmúlt fél évben több tiltakozó akciót is szervező Tanítanék Mozgalom, amely szombatra újabb tüntetést hirdetett. A budapesti demonstrációhoz több vidéki nagyváros is csatlakozott: Nyíregyháza, Pécs, Miskolc, Győr, Békéscsaba, Szeged és Debrecen is.
A fővárosi tüntetés résztvevői – szülőket, diákokat, pedagógusokat és szimpatizánsokat is várnak a szervezők, de pártpolitikus nem szólalt fel, és a pártjelvényeket is kérték mellőzni –,
a Március 15. térről a Várkert Bazárhoz vonultak, ahol értékelték a saját munkájukat, és kiosztották a kormány bizonyítványát is.
Mint előre jelezték: "Lesz, akinek ősszel pótvizsgáznia kell."
A februári, az oktatás válsága miatt a Kossuth térre meghirdetett, végül össztársadalmi tiltakozássá vált demonstráció, az ezt követő március 15-i több tízezres felvonulás, majd az április 15-i kétórás polgári engedetlenségi akció, és végül az április 20-i országos pedagógussztrájk után a Tanítanék Mozgalom újabb tiltakozó demonstrációt hirdetett.
Felhívásukban azt írták, "a mozgalom fél éve küzd egy élhetőbb, működőképes oktatási rendszer kidolgozásáért (...)
egyre dühösebbek vagyunk, amikor látjuk, hogy a kormányzat hogyan tolja tovább a biciklit az iskolák totális államosításával,
A Tanítanék Mozgalom és a pedagógusdemonstrációk egyik központi szereplője Pukli István, a budapesti Teleki Blanka Gimnázium igazgatója. Pukli a szombati tüntetésre invitáló videoüzenetében Balog Zoltán humánminiszter pedagógusnapi ünnepi beszédét figurázta ki:
Az országos pedagógusdemonstrációk közepette
Balog Zoltánt februárban az Origo olvasói lemondatták volna posztjáról,
mondván: kövesse a tisztségéből akkor távozó Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkárt. Az Origo nem reprezentatív szavazásán olvasóink 58 százaléka voksolt Balog távozására.
"Hamarosan vége a magyar oktatás egyik legforrongóbb tanévének, eljött az ideje az értékelésnek, a bizonyítványosztásnak" – tudatta a szombati tüntetésre hívó Tanítanék Mozgalom.
Az országos tanévzáró tüntetésként meghirdetett tiltakozó akción ezért közlésük szerint – saját munkájuk értékelése mellett –
kiosztják a kormány bizonyítványát is.
Mint előre jelezték: "Lesz, akinek ősszel pótvizsgáznia kell."
Már gyülekeznek a demonstrálók a Március 15-e téren, készülnek a transzparensek is.
Egyértelmű bukásként kell értékelni azt, amit a kormány az elmúlt egy évben az oktatáspolitika terén tett – mondta Ikotity István, az LMP parlamenti képviselője. Szerinte
egy elhibázott modellt erőltetnek tovább, "visszatolják a biciklit a szocializmusba",
totális államosítás következik, a kormányzat pedig annak a köznevelési kerekasztalnak a javaslatait sem hajtja végre, amelynek tagjait maga delegálta.
Azzal, hogy a helyi közösségek nem szólhatnak bele a saját iskoláik életébe, nemcsak a saját jobboldali konzervatív elveikkel mennek szembe, hanem az Európai Unió és a kereszténydemokrácia elveivel is – mondta az ellenzéki politikus, aki szerint "elrettentő" a kormányzat szakgimnáziumokkal kapcsolatos elképzelése, amelyek kerettanterve "gyakorlatilag egy népbutítás".
A tanártüntetés résztvevői nemrég elindultak a Március 15-e térről, átmennek az Erzsébet hídon, és a Várkert Bazárhoz vonulnak.
Bocsánat, tanítanék!
Miközben a demonstrálók átvonulnak az Erzsébet hídon, egyikük a tanárdemonstrációk jelképévé vált kockás inget kötött a híd egyik tartóoszlopára.
A demonstrálók kockás textildarabokat visznek magukkal, míg mások fekete, illetve fehér szalagokat is kitűztek.
A hídon átvonuló menet élén egy zöld transzparenst visznek, amelynek felirata a kormány kvótaellenes népszavazási kampányára utalva ez: "Üzenjük a kormánynak, hogy ők is megértsék!"
Még az indulás előtt, a Március 15-e téri gyülekezőnél kisebb incidens zavarta meg a tüntetést: a férfit a rendőrök csitították.
Orbán Viktor, egyes alá - kiabálják a miniszterelnök osztályzatát a tüntetők.
Nemcsak transzparensen, hanem szavakban is üzennek a demonstrálók a kormánynak: azt kiabálják, hogy "Megbuktatok!", továbbá az is elhangzik olykor, hogy "piros lap".
A menet elején vonuló Pukli István hangosbeszélőn emlékeztet, hogy nemcsak Orbán Viktor van Franciaországban a foci-Eb-n, hanem a magyar válogatott is, az ő tiszteletükre, biztatásul felzúg a tömegben a "Ria, ria, Hungária!".
Éljen az ifjú pár! - kiáltották a tüntetők a Várkert Bazár elejéhez érve, amikor szembejött velük egy esküvői menet, a kissé megilletődött ifjú párral.
Eleredt az eső, mire - utalva a februári Kossuth téri esernyős demonstrációjukra - Pukli István megjegyezte: nincs tanártüntetés eső nélkül.
Megérkezett a menet eleje a Várkert Bazárhoz, a legtöbben már kinyitották az esernyőjüket. Sokan így üdvözölték a demonstrálókat az épület oldalában.
Így kígyózott a tüntető menet az Erzsébet hídon:
A pedagógusok többsége a párbeszédben hisz, nem az utcai akciókban és politikai hergelésben – értékelte az oktatási államtitkárság a tanárdemonstrációt.
Mint arról az Origo is beszámolt, az államtitkárság szerint felháborító, hogy azok akarják mindig utcára vinni a pedagógusokat, akik rendszeresen elutasították a párbeszéd lehetőségét és a kormány meghívását a köznevelési kerekasztalhoz, amely a pedagógusokról és a gyermekekről szóló párbeszéd legeredményesebb fóruma – írták állásfoglalásukban.
Zuhogó esőben beszél a Várkert Bazárnál a tüntetők előtt Mendrey László, a Pedagógus Szakszervezetek Szövetsége (PDSZ) elnöke.
Az érdekvédelmi vezető a tankönyvpiac elsorvasztásáról, az értelmetlen és káros központosításról beszélt, és felhívta a figyelmet: a gyerekek érdeke az első, ez kell, hogy vezesse a demonstrálókat.
Sokat beszéltünk, de semmit sem értünk el - vonta meg a kormánnyal folytatott kerekasztal-tárgyalások mérlegét a Mendrey után felszólaló Galló Istvánné.
A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) vezetője szerint mintegy ötven órát tárgyaltak összesen több fordulóban, de ezt úgy érezte, mintha "a halál ötven órája" lett volna.
Nem engedett a kormány a 18 éves korig tartó tankötelezettség visszaállítására, az állami tankönyv-monopólium megszüntetésére vonatkozó és még egy sor további eredeti pedagóguskövetelésben – állapította meg Galló Istvánné, szerinte ez vezetett ahhoz, hogy megint az utcára vonultak.
"Lezárult egy időszak, sok tapasztalattal, tanulsággal, most a nyári szünidő az erőgyűjtés időszaka lesz, mert nem adjuk fel, nem adhatjuk fel" – mondta Galló Istvánné a tanártüntetésen.
Orbán Viktor és Áder János nemhogy nem kértek bocsánatot, hanem továbbra is tűrik, hogy kollégáinkat megfélemlítsék és megalázzák az állam képviselői – mondta a tüntetésen Pukli István, a Teleki Blanka Gimnázium igazgatója.
Pukli szerint a kormány sem centralizálni, sem decentralizálni nem képes, és kétségét fejezte ki, hogy ha az egy nagy Klik nem tudott úrrá lenni a káoszon a közoktatásban, akkor vajon milyen sikerrel teszi majd ezt az 58 felé szabdalt új Klik-szervezet.
"Sajnálom, Zoltán, ez bizony egyes" – ezekkel a szavakkal osztották ki a tüntetők a humánminiszter, Balog Zoltán bizonyítványát, amit egyesre értékeltek.
"Megbuktál, megbuktál!" – skandálta a tömeg.
Palkovics László oktatási államtitkár szintén egyest kapott a tüntetőktől, mert azt közölte, hogy a tüntetés okafogyott. "László hazudik, ez egyes" – szólt a verdikt.
Szintén egyes osztályzatot kapott a demonstrálóktól Kósa Lajos Fidesz-frakcióvezető, Rogán Antal miniszter és egy másik kormánytag, Lázár János is. Németh Szilárd is megbukott, ő is egyest kapott.
Végül Orbán Viktort értékelte a színpadon a Tanítanék Mozgalom nevében Törley Kata. A miniszterelnök értékelése közben felhívták telefonon Pilz Olivért, a miskolci Herman Ottó Gimnázium tanárát, aki a miskolci tanártüntetésen vesz részt éppen. Azt mondta, már ők is kiosztották a bizonyítványokat.
Mi nem életszerű? - kérdeztek vissza a tüntetők Orbán Viktornál, aki korábban azt mondta a pedagógusdemonstrációkra, hogy valakik befolyásolják őket, mert nem életszerű a tiltakozásuk. A demonstrálók visszakérdeztek: az például életszerű, hogy annyian vándorolnak ki Magyarországról?
Tanártüntetés Forrás: Adrian Zoltan
Ezután Orbán Viktor is megkapta a maga egyes osztályzatát, miközben a tüntetők azt kiabálták: "Nem vehetitek el az önbecsülésünket, ha mi nem adjuk oda". "Nem hátrálunk, nem alkuszunk, erőszakmentesen, de harcolunk" - hangzott el.
Tanártüntetés Forrás: Adrian Zoltan
Az MSZP támogatja a szombati pedagógustüntetést - mondta Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője pártja választmányi ülését követően.
A pártelnök úgy gondolja, hogy a tárgyalóasztal mellett nem lehet hinni a Fidesznek, Magyarországnak "csak és kizárólag az utcán és tereken kell tudnia megfogalmazni követeléseit"
Egyenként állnak színpadra a szervezők felhívására tanárok és szülők, akik néhány mondatban mind kifejtik, hogy miért csatlakoztak a tüntetéshez, miért nem értenek egyet az oktatási kormányzat tevékenységével. Mindannyian hatalmas tapsot kaptak.
Színpadra lépett a fekete ruhás ápolónőként megismert Sándor Mária, aki egy kisgyereket hozott a karjában, mondván: "Hoztam a jövőt!"
"Beteg az ország, meg kell gyógyítani" - mondta Sándor Mária, aki azt is bejelentette, hogy
július elsején a Kossuth téren az egészségügyi dolgozók tartanak demonstrációt.
A rendezvény végén az 1848–49-es szabadságharc legnépszerűbb toborzó dala, a Kossuth Lajos azt üzente kezdetű Kossuth-nóta csendült fel, a szervezők pedig azt üzenték, hogy mozgósítanak, erőt gyűjtenek, hogy ősszel "olyan jöjjön, amit még nem látott az ország."
„A baloldal a kormányzása alatt mindig csak elvette a pénzt az oktatásból, eladósította és csaknem csődbe vitte az iskolákat fenntartó önkormányzatokat, több száz iskolát zártak be, és több ezer tanárt tettek az utcára” – írta a Fidesz-frakció sajtóosztálya a tüntetésekre és az ellenéki megszólalásokra reagálva közleményben.
Mint arról az Origo is beszámolt, a kormánypárt szerint "ugyanazok, akik ma utcára hívják a pedagógusokat, sorra visszautasították a párbeszédet a kormánnyal,
a tárgyalások helyett politikai tüntetéseket és utcai akciókat szerveznek".
A pedagógusok többsége azonban mára pontosan felismerte, hogy csak fel akarják őket használni - tette hozzá közleményében a Fidesz.