Percről percre
nemzeti ünnepItt van minden hír az október 23-i ünnepről - élő
Frissült:
2024. október 23. 08:31
Olvasási idő: 1 perc
Cikkünk folyamatosan frissül.
A miniszterelnök Facebook-oldalán osztott meg egy részletet a beszédéből.
Orbán Viktor beszédéből idézett Orbán Balázs a közösségi oldalán.
Egy 1956 és 1965 között gyártott Ganz UV típusú villamos közlekedik az 56-os járat vonalán a Széll Kálmán térnél az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából.
A szabadság nem ajándék, ezért ma is készen kell állnunk megvédeni – fogalmazott a honvédelmi miniszter a közösségi oldalára feltöltött videójában.
Emlékezzünk a gyalázatos múltra, hogy soha ne ismétlődhessen meg hasonló – írta Facebook-oldalán Deutsch Tamás. A Fidesz EP-képviselője emlékeztetett:
Gyurcsány Ferenc ma 18 éve a saját népére támadt.
Orbán Viktor miniszterelnök beszéde után piknikkel és családi programokkal várták az érdeklődőket a Millenárison.
A magyarok 1956 októberében hoztak egy világos döntést, amelyre az egész világ felfigyelt: a szabadságukat, a függetlenségüket nem adják, nincsenek alárendelve senkinek - mondta a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója szerdán Zsámbékon, az ünnepi megemlékezésen.
Menczer Tamás, aki Pest vármegye 2. számú választókerületének országgyűlési képviselője is, az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen hozzátette,
az 56-osok tette örökké köszönetet és tiszteletet érdemel és meg is erősít bennünket. Olyan fal van mögöttünk, melynek mindig nekivethetjük a hátunkat a harcainkban, csatáinkban és kihívásainkban
- hangoztatta.
A szabadság számunkra életösztön. Mi, magyarok ma sem szeretjük, hogyha alávetettként tekintenek ránk"
- jelentette ki, hozzátéve, 1956 története is elmondja: a magyar érdek és a magyar függetlenség kizárólag a magyaroknak fontos.
Értékelése szerint "soha nem voltunk olyan közel egy harmadik világháborúhoz, egy atomháborúhoz, mint jelenleg" a szomszédunkban pusztító háború miatt. A háborúra a magyar válasz a tűzszünet, a tárgyalás és a béke.
Hozzátette, a magyaroknak kezdettől fogva igazuk volt "korunk másik nagy kihívásával", a migrációval kapcsolatban is, amit a párhuzamos társadalmak kialakulása, a bűncselekmények és a terrortámadások bizonyítanak. "A magyar válasz a bevándorlással kapcsolatban a biztonság" - emelte ki.
18 óráig szabadon látogatható a Parlament - írta Facebook-oldalán Kovács Zoltán.
A magyar nemzet 1956-ban kettős támadás ellen kelt fel: egyrészt a szovjet birodalom megszállásával szemben, másrészt a marxista ideológia ránk kényszerítésével szemben - mondta a miniszterelnök-helyettes szerdán Albertirsán, az Irsai evangélikus templomban tartott istentisztelet után rendezett 1956-os megemlékezésen.
Semjén Zsolt arról beszélt, hogy a nemzet életében ugyanúgy megvannak az ünnepek, mint a családok vagy az egyház életében; olyan kitüntetett napok, amikor a nemzet történetének nagy eseményeire emlékezünk.
Az ünnepeken hitet és erőt meríthetünk a nemzet nagyjainak és a nemzet heroikus küzdelmeinek példájából, és levonhatjuk a tanulságokat a történelmünkből. A történelmi tanulságok útjelző táblák, amikor a nemzet útkereszteződéshez, sorsfordító eseményhez érkezik
- fűzte hozzá a politikus.
Nem tűrjük el, hogy bábállammá, Brüsszel vazallusává tegyék Magyarországot! Nem fog nekik sikerülni. Itt nem törnek át! – mondta beszédében a miniszterelnök, amiről közösségi oldalán is közzétett egy bejegyzést.
Sok tízezren voltak Orbán Viktor mai beszédén, tele volt a Millenáris, sőt, még be sem fértek az emberek, olyan sokan érkeztek.
Nem hiába: 1956 a jobboldaliak ünnepe, nem a globalistáké!
– írta közösségi oldalán Deák Dániel politológus.
Nem tűrjük, hogy újra bábkormányt ültessenek az ország nyakára, és Brüsszel vazallusává tegyék Magyarországot – fogalmazott Orbán Viktor beszédében.
A miniszterelnök beszédéről szóló tudósításunkat IDE KATTINTVA olvashatja.
Ahogyan 1956-ban, úgy ma is Magyarország függetlensége és szabadsága a legfontosabb - jelentette ki Kalmár Ferenc, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszteri különmegbízottja Kassán, ahol beszédet mondott az 1956-os forradalom évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen szerdán.
A miniszteri különmegbízott a helyi Rovás Egyesület székházában az 1956-os forradalom példáján a magyar nép összetartozásáról, összefogásban rejlő erejéről, valamint a szabadság és függetlenség fontosságáról is beszélt.
Elmondta:
1956 októbere a magyar nép összetartozásáról, hazaszeretetéről tett tanúbizonyságot, arról, hogy a magyarok minden különbség ellenére is képesek együtt kiállni az országuk érdekeiért, ha arra szükség van.
Rámutatott: a szabadság, a nemzet és a haza összeköt, a magyar nép ereje pedig mindig is az összefogásban és a keresztény hitben rejlett.
A magyar nemzet hazaszeretetét, hősiességét, szabadságvágyát és igaz hitét egyben mutatják az ’56-os események - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerdán Szerencsen, az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen.
Koncz Zsófia úgy fogalmazott,
hálásak lehetünk a forradalmároknak azért, hogy ma szabad országban élhetünk és gondolatainkat bármikor szabadon elmondhatjuk. Ez az ’56-os hősök nélkül egészen biztosan nem így történt volna
– fűzte hozzá az államtitkár a Rákóczi vár színháztermében tartott megemlékezésen.
A másodéves villamosmérnök hallgató Bartók József mindössze 20 éves volt. Amikor a Rádiónál a fegyvertelen tömegbe lőttek, egy cipészműhelybe menekült 15 társával. Az ajtót nem tudták becsukni. A nyitott ajtón keresztül kapott tüdőlövést. A családnak pár nappal később egy egyetemista vitte ezt a levelet, rajta a feldolgozhatatlan üzenettel:
Drága Szülők!
Fájdalommal kell közölnöm, hogy fiuk, Bartók József hősi halált halt. Engedjék meg, hogy itt tolmácsoljam az egész magyar ifjúság részvétét.
A magyar ifjúság egy tagja”
– erről írt közösségi oldalán Dömötör Csaba. Mint írta, a Műegyetem hősei az életüket adták, 1956 küzdelme pedig minket is kötelez:
bármilyen rázós utat elviselünk, bármilyen terhet felvállalunk, bármilyen ellenerővel szembeszállunk, csak hogy a magyarok jövőjét biztonságban lássuk.
Orbán Viktor biztonsági őrök kíséretében hagyta el a helyszínt, miután egy férfi megpróbált odafutni hozzá. A biztonságiak elfogták, majd kisebb dulakodás után elvezették. Azt egyelőre nem tudni, mi volt a férfi szándéka – írta az Index.
Sulyok Tamás Márai Sándor Mennyből az angyal című verséből idézve emlékezett meg az 1956-os forradalom és szabadságharcról.
Dicsőség a hősöknek! - írta közösségi oldalán Menczer Tamás. A Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója Zsámbékon koszorúzott a forradalomban 18 évesen mártírhalált halt Kmetz Mihály emléktáblájánál.
Óriási tömeg gyűlt össze a Millenáris Parkban a miniszterelnök beszédére, sokan be sem fértek, sorok álltak kint.
Hogyan nézett ki a harcok sújtotta Károly körút, vagy a szétlőtt Baross utca 1956-ban? Nézze meg most Ön is, hogyan kelnek életre a forradalom és szabadságharc képei!
Erkölcsi parancs emlékezni a hősökre, akik a függetlenség és a társadalmi igazságosság ügyét kifejezve világtörténelmet írtak 1956 őszén - mondta az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára szerdán Budapesten, az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen.
Farkas Sándor felidézte, hogy
68 éve, amikor százezrek vonultak utcára, nem számított semmi más, csak a haza érdeke. A nemzeti szuverenitás "minden időben közös ügy, ez az első és legfontosabb örökség", ami elől nem lehet kitérni
- fogalmazott.
Mindannyiunk életében ott van '56, formálta és formálja kultúránkat, identitásunk része, feldolgozás alatt lévő múlt és jelen egyszerre - jelentette ki a kultúráért és innovációért felelős miniszter szerdán Budapesten, a tabáni 1956-os emlékműnél tartott megemlékezésen.
Hankó Balázs azt mondta: 68 esztendeje tört ki az európai és a világtörténelem egyik legjelentősebb forradalma, és mi, magyarok 34 éve ünnepelhetjük ezt szabadon, miközben áldozataira emlékezünk.
Október 23. arról szól, hogy mi, magyarok szabad népnek születtünk
- hangsúlyozta a politikus, majd úgy fogalmazott:
történelmünk nagy eseményei a szabad népből szabad nemzetet kovácsoltak, és végig Mária védelmében éltünk és élünk túl. A szabadság megélése számunkra kulturális kérdés. A mi kultúránk a szabadságból sarjad, abból táplálkozik. Szabadság, kereszténység, szuverenitás. Nemzetünk legértékesebb kincsei, országnak és embernek egyaránt."
A miniszterelnök beszédét IDE KATTINTVA követheti élőben az Origón.
Katonai tiszteletadással felvonták a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján Budapesten.
Az ünnepélyes zászlófelvonásról további képeket IDE KATTINTVA tud megtekinteni.
A rendezvény kiemelt meghívottjai a szeptemberi dunai árvíz elleni védekezésben részt vevők és családtagjaik.
A Millenáris szabadtéri színpadán 11 órakor Orbán Viktor miniszterelnök mond beszédet,
és egész nap családi programokkal várják az érdeklődőket.
Dicsőség a hősöknek, emlékük örökre élni fog!
– hangzott el az ünnepség kezdetén, majd a Kecskeméti Katona József színház Vigyázz a madárra! című előadását mutatják be, amelyet Vittner Mária visszaemlékezései alapján rendeztek.
Katonai tiszteletadással, Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten, az Országház előtti Kossuth Lajos téren.
„A múlt század kegyetlen brutalitással mutatta meg a magyaroknak, hogy milyen az élet egy blokkokra szaggatott világban. A szabadságért és szuverenitásért vívott küzdelmünket az egyik blokk eltaposta, másik tétlenül szemlélte” – írta közösségi oldalán Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter kiemelte:
Maguk az emberek azonban mindenhol a világban a szabadságharcosok iránti szimpátiával, aggodalommal figyelték a budapesti eseményeket, s szorítottak egy emberként a szabadságharc sikeréért.
Emlékeztetett, akárhol jártak ekkor magyarok a világban, szeretettel, féltéssel vették őket körbe. Így alakultak szolidaritási demonstrációkká Nyugat-Európában a Honvéd 1956. novemberi mérkőzései is, ahol a játékosok a vörös csillagos klubcímer nélkül, a szabadságharc hősei előtt tisztelegve gyászszalaggal léptek pályára.
Puskás Ferenc aggodalommal teli hazatelefonálásáról szóló képe pedig mára ikonikussá vált. Tisztelet a szabadságharc hőseinek!
– zárta bejegyzését a miniszter.
Idén is tematikus műsorfolyammal tiszteleg 1956 hősei előtt a közmédia - hívja fel rá a figyelmet a Magyar Nemzet. Az ünnepi műsorkínálat részeként látható többek között Várkonyi Zoltán 1956-ban készült filmje, a Keserű igazság, Bereményi Géza Szabadság tér 56 című tévéfilmje, Goda Krisztina elsöprő erejű, Szabadság, szerelem című alkotása és levetítik az 56/Z-t is, amelyből kiderül, hogy mit gondol Magyarországon a Z generáció 1956-ról.
A hivatalos ünnepség 10:30-kor kezdődik a Millenáris Parkban, ahol
Orbán Viktor miniszterelnök 11 órakor mond beszédet.
A Millenárison megerősített védelemre, biztonsági ellenőrzésre kell számítani a parkba történő belépéskor, ezért
a szervezők arra kérik az érdeklődőket, hogy időben érkezzenek meg a Millenárisra.
Az Országház homlokzatán a történelmi eseményekre emlékztetető 56-os lyukas zászló van kitéve.
Az ünnepélyes zászlófelvonás a díszőrség kíséretében történt, valamint Kövér László házelnök és Szalay-Bobrovinczky Kristóf honvédelmi miniszter tiszteletadásával.
A Külügyminisztérium épületét és a Budapesti Műszaki Egyetem K épületét 16 és 23 óra között fényfestés díszíti majd.
A Terror Háza Múzeum 10 és 18 óra között ingyenesen lesz látogatható, a Hősök falánál pedig egész napos protokollmentes gyertyagyújtás lesz.
A Magyarország és az Egyesült Államok közötti kötelékek nem pusztán történelmi eseményekre épülnek, azok alakításában része van az amerikai magyaroknak, akik gazdagítják az Egyesült Államok kulturális, gazdasági és politikai szövetét - mondta Tóth Tibor, a Pénzügyminisztérium makrogazdasági és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára a washingtoni magyar nagykövetségen az 1956-os forradalom és szabadságharc emléknapja alkalmából rendezett ünnepségen.
A Magyar Nemzet térképen foglalta össze, hogy a fővárosban mikor és hol lesznek rendezvények.
A szervezők arra kérik az érdeklődőket, hogy időben érkezzenek meg a Millenárisra, mert megerősített védelemre, biztonsági ellenőrzésre kell számítani a parkba történő belépéskor.
A szervezők azt javasolják, hogy a rendezvény helyszínét tömegközlekedéssel közelítsék meg: a Széna térről (ahol a 4-es, 6-os, 17-es villamos megáll) és a Széll Kálmán térről (ahol a M2-es metró, a fonódó villamos-hálózat járművei és számos buszjárat is megáll) gyalogosan pár perc alatt elérhető a Millenáris Park. Az érdeklődők a Fény utca (Szabó Magda sétány) felőli bejáraton tudnak belépni a területre - közölte a nemzeti ünnep biztonságos lebonyolításáért felelős operatív törzs.
10.30-kor, a Millenáris Parkban kezdődik a hivatalos ünnepség. A rendezvény kiemelt meghívottjai a szeptemberi dunai árvíz elleni védekezésben részt vevők és családtagjaik lesznek, ám a nemzeti megemlékezésre minden ünnepelni vágyót szeretettel várnak, nem szükséges regisztráció a részvételhez.
A Millenáris szabadtéri színpadán 11 órakor Orbán Viktor miniszterelnök mond beszédet.
A kormányfői beszédet követően családi napon vehetnek részt az érdeklődők.
Október 23-án, szerdán a Kossuth Lajos téren 9 órakor ünnepélyes zászlófelvonással indul a program. Ezt követően 10 és 18 óra között a Nyitott Parlament program keretében az érdeklődők megtekinthetik a díszlépcsőházat, a kupolacsarnokot, a Szent Koronát, a Kossuth Lajos téren pedig egy kiállított korhű Csepel teherautót.
Fücsök Mihály, az 56-os hősk egyike unokájával tért vissza a fővárosba, hogy elmesélje neki, hogyan harcoltak 68 évvel ezelőtt a szabadságért.
Hajnali 1 órakor posztolt képet a miniszterelnök a Facebook-oldalára. A fotó mellé azt írta: Hajnal egy, újra Budapesten. Már csak a beszédet kell megírni!
A nemzeti ünnep alkalmából változik a közlekedési rend: október 23-án, szerdán az ünnepnapi menetrend lesz érvényes a vasúton, míg a helyközi buszjáratok munkaszüneti napi menetrend szerint közlekednek - közölte a MÁV Zrt.
A helyjegyek elővételi vásárlásától függően a fővonalakon a vonatokat több kocsival indítja el a vasúttársaság.
Az autóbuszjáratok október 23-án a munkaszüneti napon érvényes menetrend szerint közlekednek. Mivel az áruházak és bevásárlóközpontok zárva tartanak, ezért az ezeket érintő járatok az ünnepnapi menetrendjük szerint indulnak.
Október 23-án a HÉV-ek munkaszüneti napokon érvényes menetrend szerint közlekednek minden vonalon.
Az ünnepi rendezvények miatt egyes településeken forgalmi változásokra is számítani kell.