A magyar állam ünnepélyes keretek között csütörtökön átadta a budapesti Szent István Bazilika tulajdonjogát a Magyar Katolikus Egyháznak. A megállapodást állami részről Semjén Zsolt, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma egyházi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára és Molnár Zoltán, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság vezérigazgatója, az egyház képviseletében pedig Paskai László bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek és Szabó Géza, a bazilika kanonokja írta alá a fővárosban.
A bazilika mintegy 17 éve megkezdődött felújítási munkálatait az állam 1993 óta körülbelül 2,5 milliárd, ezen belül a mostani kormányzat hozzávetőlegesen 2 milliárd forinttal támogatta. A költségvetésben a jövő évre további 1 milliárd forintot különítettek el erre a célra. Jelezte továbbá: a teljes felújítás várhatóan a jövő év végére befejeződik, ám ha ez nem így történne, 2003-ban is készek fedezni a hátralévő munkálatok költségeit. Az egyezményben a szaktárca vállalta, hogy a folyamatban lévő rekonstrukciós beruházásokat, azok befejezéséig finanszírozza, és az állam továbbra is részt vesz az épület állagának megóvásában.
Szabó Géza kanonok szerint valószínű, hogy a rekonstrukció és a bazilika környezetének méltó rendezése csak 2004-re fejeződhet be. A teendők közül hátra van még a teljes északi és déli oldal, a Bajcsy-Zsilinszky út felőli úgynevezett záróív, a Szent Adalbert-szentély, valamint a két oldalhajó és négy kiskupola felújítása.
Szabó Géza, a székesegyház kanonokja az esemény jelentőségéről szólva korábban megjegyezte, hogy a Szent István-bazilika soha nem volt az egyház tulajdonában. Tájékoztatása szerint 1851-ben Budapest székesfőváros tanácsa mint építtető úgy rendelkezett, hogy a templom a magyar állam tulajdona, kezelője a főváros, használója pedig "a katolikus egyház latin szertartása" legyen. Az épület 1851 és 1905 között készült. 1948-ban a bazilika állami tulajdonba került, kezelője a főváros lett. Az épületet azonban továbbra is folyamatosan az illetékes plébánia használta.
[origo]