Piactéri esküvel robbantott ki felkelést a lengyel szabadsághős

A piactéri eskü Krakkóban
Fotó: Wikimedia Commons
Vágólapra másolva!
Tadeusz Kościuszko, a fiatal lengyel nemes, miután az Egyesült Államokba menekült, katonai tehetségét és mérnöki tudását a függetlenségükért küzdő amerikaiak szolgálatába állította. Mikor hazatért Európába, a lengyel szabadság kivívása lett a célja, és mindent kockára téve megesküdött, hogy országát megmenti a külső, és belső ellenségtől. A krakkói piactér kövein tett esküje legendává vált, ahogy küzdelme is, mely egyszerre volt vakmerő, elkeseredett és végül tragikus.
Vágólapra másolva!

Az amerikai függetlenségi háború idején a fiatal, összetört szívű lengyel nemes az amerikai gyarmatokra menekült. Hadmérnökként végzett Franciaországban, szaktudását a szabadságukért küzdő amerikaiak javára kamatoztatta. Tadeusz Kościuszko nevéhez fűződik a West Point erőd védelmi rendszerének megerősítése, illetve már a mérnöki kar vezérkari főnökeként Charleston védműveinek fejlesztése is a britek blokádja idején. Az ifjú hadmérnök barátságot kötött a függetlenségi háború legendás hadvezérével, Horatio Gatesszel, akivel közös küzdelmüket több ízben koronázta siker.

Kościuszko portréja
Kościuszko portréja
Fotó: Wikimedia Commons

Piactéri eskü

1784-ben visszatért Európába és Párizson keresztül Lengyelországba utazott, hogy megszerzett tapasztalatait felajánlja hazája javára. A rossz helyzetben lévő Lengyel-Litván Unió szuverenitása hajszálon függött. A szomszédos államok területi igénnyel léptek fel, a II. Katalin cárnő vezette Oroszország befolyása egyre nőtt, eközben a lengyel nemesség a legapróbb kérdésekben sem tudott dűlőre jutni. Kościuszkót hajtott a hazaszeretet és a tettvágy, részt akart venni a lengyel belügyekben.

II. Katalin orosz cárnő
Fotó: Wikimedia Commons

1792-ben sikertelen hadjáratot szervezett az oroszokkal szemben, majd Lipcsébe, és ismét Párizsba indult, hogy támogatókat szerezzen. A lengyel király eközben – a küzdelem reménytelensége okán – feloszlatta seregeit. Kościuszko visszatért és 1794 tavaszán Krakkóban találkozott Madalinski tábornokkal. 

A lengyel királyok ősi városában tett esküjét a függetlenségi háború tapasztalatai is inspirálhatták. 

Kościuszko a városi piactéren esküdött meg a nemzeti önrendelkezés és a szabadság kivívására.

Két tűz között

A felkelés komoly orosz túlerővel nézett szembe: a racławicei csatában, 1794. április 4-én a kaszákkal felfegyverzett lengyel jobbágyok néztek farkasszemet az orosz sereg ágyúival. A vakmerő elkötelezettséget kezdetben siker koronázta és Kościuszko seregeivel Varsó felé indult, miközben az ország litván területein Jakub Jasiński aratott győzelmeket. A parancsnoki rangot nyerő Kościuszko került a felkelés élére, amely sikerét nemcsak orosz, hanem porosz támadás is fenyegette. 

Kościuszko a racławicei csatában
Fotó: Wikimedia Commons

1794. október 10-én a felkelés sorsa eldőlt, a lengyelek hősiesen küzdöttek, de a technikai és taktikai fölény az ellenfél oldalán volt. Kościuszko a csata sűrűjében harcolt és súlyos sérüléseket szerzett, miután három lovat is kilőttek alóla. Fogolyként szállították Szentpétervárra, ahol két évig raboskodott. I. Pál cár szabadságot ajánlott neki azzal a feltétellel, hogy örök hűséget fogad társaival együtt. 

Börtönből emigrációba

A már életében nemzeti hőssé vált Kościuszko hosszas vívódás után fogadta el I. Pál ajánlatát. Szabadságát visszanyerve Amerikába utazott. Csak Bonaparte Napóleon hívására tért vissza, hogy segítse az oroszországi hadjárata során. 

A szövetség végül nem jött létre, mivel Kościuszko ráébredt, Napóleon nem adná vissza a lengyel állam szabadságát. 

1815-ben már I. Sándor orosz cár sem tudta rábírni a hazatérésre, Svájcban telepedett le, ahol 1817-ben halt meg. 

I. Pál orosz cár
Fotó: Wikimedia Commons

Kościuszkót Lengyelországon kívül az Egyesült Államokban is hősként tisztelik. Bár életének magyar vonatkozása nincs, Budapesten 1948-ban utcát neveztek el róla. Ausztráliában a kontinens legmagasabb hegycsúcsa őrzi a lengyel szabadságharcos nevét, aki mérnöki tudásával hozzájárult az amerikai függetlenségi háború sikeréhez, saját hazája szabadságát azonban nem tudta kivívni. 

További történelmi témájú cikkeket a Múlt-kor történelmi magazin weboldalán olvashatnak.
 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!