Dávid Ibolya bejelentette, hogy az igazságügyi tárca kidolgozott két lehetséges módozatot a pártok működésének finanszírozására. Az egyik javaslat szerint a pártok a költségvetésen túl csak magánszemélyektől kaphatnának támogatást, bizonyos közzétételi kötelezettséggel. A másik módozat alapján jogi személyek is segíthetnék pénzadományokkal a pártokat, feltéve, hogy nem állami részvétellel működnek. Az igazságügy-miniszter az előbbit támogatná.
Az [origo] kérdésére a parlamenti pártok mindegyike úgy nyilatkozott, hogy szükség lenne a törvény megváltoztatására, ám az időzítést különbözően látják kormánypárti és ellenzéki oldalon. Abban is egyetértenek a pártok, hogy erről hatpárti egyeztetést kell tartani, de a választások előtti időt rövidnek találták a kellő változtatásokhoz.
Puch László MSZP-s képviselő szerint a támogatók neve most is nyilvános, de mindenképpen nagyobb nyilvánosságot kellene kapnia a pénzt adók listájának. Német példát említve elmondta, hogy nagyobb támogatást kéne adni a kis pártoknak, hogy növeljék a parlamentbe visszajutás esélyeit. A mostani elképzelés időzítéséről és jellegéről is úgy gondolja, hogy kampányfogás, és a választások előtt hat hónappal már nincs sok esély a törvény megváltoztatására. Hozzátette, hogy miután a költségvetési forrásokat a kormány ellenőrzi, a pártfinanszírozás megváltoztatása pedig az ellenzéki pártoknak kedvezne, így nem tartja valószínűnek, hogy a választások előtt történne változás e téren.
Fodor Gábor, az SZDSZ frakcióvezető-helyettese szerint is szükség lenne a törvény megváltoztatására. Erre két lehetőséget lát: az egyik szerint semmi más pénzt nem fogadhatnának el a pártok, csak a központi költségvetési támogatásból kéne gazdálkodniuk. Ehhez azonban Fodor szerint növelni kellene az állami támogatást. A másik elképzelhető út az lenne, ha világossá, átláthatóvá tennék a finanszírozás módját, és nyilvánosságra hoznák a támogatók listáját. Fodor hozzátette, hogy ismerve a magyar viszonyokat és a korábbi visszaéléseket, az egyszerűbb és tisztább az első variáció lenne. Mindenképpen a pártok közötti közös egyeztetés eredményeként kellene megszületnie a megállapodásnak - mondta az [origo]-nak Fodor. Ahhoz, hogy meg tudják változtatni a törvényt, szerinte alapvetően szükséges, hogy kivizsgálják a régi visszaéléseket. Miután erre nincs sok esély, úgy véli, hogy a választások előtt nem fogják tudni megváltoztatni a törvényt.
Czoma Kálmán, az FKGP alelnöke szerint a választásokig már túl rövid az idő arra, hogy változtassanak a törvényen. Lapunknak elmondta, hogy Dávid Ibolya két változata szerint egyik sem zárná ki a korrupció lehetőségét. Hozzátette, ők csak állami támogatásokból gazdálkodnak, szponzor nagyon kevés van.
Csapody Miklós, az MDF frakcióvezető-helyettese szerint nem kampányfogás, hogy ez a javaslat most merült fel. Az [origo] kérdésére elmondta, hogy régi elképzelést valósítanának meg, és azért csak most, mert sok ennél fontosabb ügy is van. Csapody szerint fontos lenne a törvényben összegszerűséget is meghatározni, nem csak a támogatók kilétét. Emellett olyan részleteket is fontosnak tart, mint például azt meghatározni, hogy mit jelent az, hogy kampányfinanszírozás. A két elképzelésről nyilatkozva elmondta, hogy akár a kettő együtt is megvalósítható lehet.
A Fideszt is szerettük volna megkérdeznia a javaslatról, ám a legnagyobb kormánypárt nem kommentálta Dávid Ibolya bejelentését.
Az 1998-as országgyűlési választásokat megelőző kampányt követően Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke is javasolta, hogy változtatni kellene a törvényeken annak érdekében, hogy kizárják a korrupció lehetőségét. Kovács szerint ugyanis nem biztosított a kampányok pénzügyi átláthatósága, és komoly joghézagok találhatók a jelenlegi finanszírozási szabályozásban. Emellett a párok működése során az ÁSZ elszámolási hiányosságokat tapasztalt, és már az 1998-as választási kampányt követően kezdeményezte a választási eljárásról szóló törvény módosítását, még a 2002-es választások előtt. Erre a mai napig nem került sor.
[origo]