Nem jutott pénz a rendőrségnek a Teve utcai székházért átadott ingatlanok értékesítéséből. Tíz rendőrségi és egy tűzoltósági használatú értékes ingatlanért cserébe építtette fel ugyanis a rendőrpalotát a Postabank. Az erről szóló szerződést egy 1992-ben született kormányhatározat értelmében kötötte meg az ORFK és a pénzintézet. A megállapodás rögzíti: ha az ingatlanértékesítésből befolyt összeg nagyobb, mint az új épület költsége, a rendőrség és a bank megfelezi a hasznot. Akkoriban két független céggel is felértékeltették a felajánlott ingatlanvagyont, melyet 2,3 és 3,8 milliárd közötti értékre becsültek.
A szerződést a rendőrség és a Postabank vezetői közösen dolgozták ki, amelyet szigorúan titkos határozat formájában egy kormánydöntés jóváhagyott. A kabinet tudomásul vette, hogy a bank a kialkudott összegért megkaphatja az ingatlanokat, cserébe megépíti a székházat. Az épületet kulcsrakészen ígérte a beruházó, illetve az általa létrehozott vállalat, a Postabank-Invest Kft. Bár a tervekben rögzített minőségi színvonalból többször is engedtek, a legalacsonyabb kivitelezési árajánlat is 6,3 milliárdról szólt.
A Teve utcába 1997-ben költöztek át a rendőri szervek, s a kiürített ingatlanok értékesítésének előkészülete megkezdődött. 1997 júliusában a kormány jóváhagyta, hogy a Postabank és az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. vagyoncserét hajtson végre, azaz egyes ingatlanokért részvényeket adjon.
Ezt követően a szerződés lezárásaként a két fél megállapította, hogy a székházat 6,3 milliárdért építették fel, az érte kapott ingatlanokat pedig 6,3 milliárd forintért értékesítették - mondta lapunknak Jenei Zoltán ezredes, az ORFK gazdasági főigazgatója. A nullszaldós elszámolás következtében, a szerződés értelmében a rendőrségnek nem járt pluszpénz. Szakértők szerint az ingatlanok forgalmi értéke jóval - átlagosan 40 százalékkal - magasabb, mint amennyi a végelszámolásban szerepelt.
A lap információi szerint több tulajdonosváltás is történt, s a portfolió végül tízmilliárd forint körüli áron jutott utolsó gazdáihoz. Ezen értesülésünket Jenei ezredes nem cáfolta.
Hogy mi lett a rendőrségi ingatlanok végső sorsa, milyen tulajdonba kerültek s milyen értékben adták tovább azokat, arra a Postabank illetékesei nem tudtak választ adni. Az ÁPV Rt.-től - lapunk többszöri kérése ellenére -nem kaptunk információt.
A Belügyminisztériumban arra sem kívántak választ adni, milyen szaldóval végződött a Postabank-üzlet. Álláspontjuk szerint mivel az ügylet lezárult, arról további érdeklődésnek nincs helye.
A rendőrszékházért cserébe adott ingatlanok
Az ORFK gellérthegyi székháza,
az ORFK III. kerület, Tímár utcai épülete
ORFK-irodaház - Podmaniczky utca
a Rendőrtiszti Főiskola gellérthegyi épülete,
a BRFK Deák téri székháza
BRFK-irodaépület: Andrássy út 12.
BRFK-irodaépület: Andrássy út és 93.
BRFK-irodaház - Izabella utca
BRFK-irodaház - Izabella utca
Tűzoltóság Országos Parancsnoksága - Izabella utca
Jóléti intézmények - Mártonhegyi út
Volt munkásőr-ellátóbázis - Fót