Az első házépítések májusban meg is kezdődtek, de - ezt több helyen is elmondták a helyiek - a nyár folyamán nem erőltették meg magukat a kivitelezők. Szeptember 30-hoz, az eredetileg kitűzött átadási határidőhöz közeledve azonban meggyorsult a munka, hetek alatt bevakolták, kifestették a házak egy részét. Gergelyiugornyán például az [origo] ottjártakor többen is vártak az átadásra - ki kevésbé, ki jobban megelégedve.
Foltos falak és széteső téglák - a gyors munka ritkán jó
A gazda szerint szerencsések voltak a burkolókkal, mert szépen megcsinálták a fürdőszobát, az ebédlőt és a konyhát, de a vizesekkel újra kellett rakatni a mosogató-csaptelepet, mert először túl alacsonyra került. A konyhába maguk vásároltak csempét, mivel az állam finanszírozta helyreállítás csak egy négyzetméternyi csempeburkolatot biztosít ide. A család - már az unokákra gondolva - szerette volna, ha nagyobb alapterületű házat kap, és azt is elfogadták, hogy ezért fizessenek. A bővítésről azonban lemondtak, miután kiderült a kivitelezők nem garantálták az eredetileg 120 ezer forintos árat a plusz négyzetméterekért. A végső számoláskor kiderült: minden plusz négyzetméter 400 ezer forintba kerülne.
Ferenciék háza, az éppen átadásra váró épületekkel szemben az út túloldalán áll. A lakhatatlanná vált régi elbontása után júliusban megkezdődött az új ház építése, de október elejéig még csak a födém betonozása készült el, sehol egy gerenda, a cserepek felkerüléséig bizony láthatóan még hosszú idő telik el. A héttagú család egyelőre két katonai sátorban húzta meg magát a kert végében, és reménykedik, hogy még idén rendes tető kerül a fejük fölé. Az összedőlt 100 négyzetméter körüli alapterületű ház helyébe egy 77,7 négyzetméterest kaptak, két szobával és egy nappalival. A biztosítótól kapott pénzből egy új szekrénysort vásároltak, és ebből tervezik felújítani a melléképületeket is.
A kormány arra tett ígéretet, derült ki még hétfőn, hogy a megadott határidőig biztosítja az árvíz sújtotta területek lakosainak a szilárd tetőt - ez nem jelenti tehát azt, hogy készen lesznek a házak. Sokan úgy érzik, hogy becsapták őket. Nincs még készen a ház, kisebb lett mint a régi, gyakran nem megfelelő a kivitelezés. Sokan várnák de nem kapnak étkezési hozzájárulást (akinek újjáépítik a házát csak az kap, akinek felújítják, még ha nem is lakhat lakásában nem jár).
Traktorok és 600-as Mercedesek Gulácson
Gergelyiugornyán azonban nem sok új házat kellett felhúzni, többségüket a gát közelében összedőlt vályogépületek helyére építik, félkész ház kevés látszott. Más a helyzet Gulácson. Az egyik leginkább sújtott településen nagy a sürgés-forgás. Az építőanyagot és földet szállító traktorokat és teherautókat az alvállalkozók 600-as Mercedesei és a brigádokat szállító furgonok kerülgetik, az út aszfaltja sárga a ráhordott sártól. A főúton minden ötödik hatodik ház újonnan épült, sokuk már készen - bepucolva - még több azonban még csak épphogy tető alatt, vagy csak falaik állnak. Az udvarokon építési anyagok és hulladékok állnak kupacokban, az útpadka merő sártenger, egyes házakhoz alig lehet bejutni. Sokan laknak még mindig udvarvégi sátrakban vagy melléképületekben - és nem csak az új házra várók.
A kivitelezőkre majdnem mindenki panaszkodott. Sok alvállalkozó úgy próbált spórolni, hogy szakképzetlen, gyakorlatlan munkaerővel végeztették a munkákat, gyakran csak a szerencsén múlt, kihez került gyakorlott, kikhez kontár brigád. Amúgy rendes melós jó esetben ötezer forintot is kaphat, persze függ ez attól is, hogy kinek dolgozik. A térségben közel 250 alvállalkozó vesz részt a felújítási munkálatokban. A brigádok házról házra járnak, amíg itt megköt a beton, amott bevakolnak vagy a zsaluzatot készítik el. A vállalkozók jellemzően egy-egy munkafázisra specializálódtak: van, aki csak alapoz, van, aki vakol és falaz, külön vállalkozók végzik a burkolást, a víz-, gáz-, fűtésszerelést stb.
Ha jól tartják a melósokat, nincs panasz a minőségre
Van, aki azonban elégedett, boldogan vezet körbe az új, valóban jó beosztású, belülről is tetszetős házban. Az ügyesebbje, aki a kivitelezőkkel is jó kapcsolatot épített ki, kicsit még egyénibbre alakíttathatta új otthonát.
Király Attilát sátrában találjuk unokájával A mezőgazdasági vállalkozó gyermekei összeomlott háza helyett készülő új épület elkészültét felügyeli. Ha kell, ő is beszáll az építésbe, vagy lemeózza az elvégzett munkát, újrarakatja a görbe és visszafele eső szennyvízcsatornát, új, a ház méreteihez megfelelő kazánt hozat. A kivitelezők szeretnek nála dolgozni - mondja. Az átadások előtt hétvégén is dolgozó építők Királyéknál jól vannak tartva, készült már halászlé, pörkölt, a problémákat mindig megbeszélik. A család eleve arra készült, hogy pár éven belül felveszi a szocpolt, és építkezik. Persze azért panasz itt is akad: sok az a 15 éves jelzálogjog, mert nincs ami itt tartsa az embereket. Az éppen fellendülő falusi turizmust hazavágta a ciánszennyezés, más lehetőség meg nincs. Sajnálja azt is, hogy későn derült ki: más településre is lehet kérni az új házat, mert akkor nem kellett volna Gulácson maradni gyermekeinek.
Tákoson tizenegy családnak még nem rendeződött a helyzete
Ballai Vince
fotó: Barakonyi Szabolcs
Korábban:
Kétségbeesett és kimerült emberek küzdenek a Tiszával
2001. március 9.
Októberre is áthúzódhat az árvízi helyreállítás
2001. augusztus 8.
Még mindig vannak sátrakban lakó árvízkárosultak
2001. szeptember 13.
Még több mint 200 ház befejezése van hátra a Beregben
2001. október 1.