A BM felhívta azokat az önkormányzatokat, ahol állami vagy a helyi közigazgatás tulajdonában lévő, néhány száz fő befogadására alkalmas létesítmény található, hogy vállalják menekültek befogadását. Újabb menekültszállásokra az egyre duzzadó menekültáradat miatt van szükség. Valenta László, a BM kabinetfőnöke szerint legalább 3-5 településre számítanak, ugyanis becsléseik szerint 2000 menekültre kell felkészülnünk.
Két hete a tárca Kalocsát jelölte ki, ahol menekültszállást alakítanak ki. A helyi - már bezárt - laktanya átalakítása azonban a polgármester, Török Gusztáv Andor vezetésével olyan fokú ellenállást váltott ki, amelyet a BM a későbbiekben el akar kerülni. A tárca a továbbiakban egyetlen önkormányzatot sem hoz olyan helyzetbe, amelyet a polgármester és a képviselő-testület nem tud a saját lakossága előtt vállalni - mondta a kabinetfőnök.
Az SZDSZ-es kalocsai polgármester az [origo]-nak úgy nyilatkozott, hogy már az összes érvét elmondta a befogadás ellen, de még egy levelet írt a belügyminiszternek, hogy személyesen is átbeszéljék a helyzetet. Kalocsa első embere egyébként pártjának vezetőivel is ismertette álláspontját, amelyet az SZDSZ tudomásul vett.
A Belügyminisztérium az önként jelentkező önkormányzatoknak kompenzációt ígér. A kabinetfőnök szerint ez azt jelenti, hogy az a település, amelyik felajánlkozik, annak nagyobb eséllyel támogatják fejlesztési pályázatait. Konkrétumot azonban még nem tudott mondani, hiszen ez attól függ, hogy melyik város jelentkezik.
Kalocsának az elkerülő utat, a környező településeknek pedig a szennyvíz-elvezetési beruházásait támogatják. A kalocsai menekülszállást ellenzők legsúlyosabb érve Paks közelsége és a laktanya belvárosi elhelyezkedése. Amennyiben ez a kormánynak nem jelent problémát, akkor Kalocsán minden bizonnyal kialakítják a menekültszállást - mondta a polgármester. Ez várhatóan a jövő héten dől el.
Az [origo] körkérdésére több polgármester nyilatkozott arról, hogy nem támogatnák menekültszállás létesítését a saját településükön. Dancs László, Gyula első embere például azzal érvelt, hogy jóllehet a határ közelsége miatt a városban már többször is megfordultak menekültek, akik nem is okoztak komolyabb gondot, egy ilyen létesítmény azonban nem illeszkedne a város gyógy-idegenforgalmi koncepciójába.
Győr polgármestere pedig egyenesen harcol azért, hogy a városban évek óta üzemelő menekültszállást költöztessék el a megyeszékhelyről. Balogh József szerint az egyik legfrekventáltabb városrészben lévő intézményt Vámosszabadiba kellene költöztetni, a jelenlegi helyén pedig a Széchenyi István Főiskola terjeszkedhetne. Arra a felvetésre, hogy miért éppen most kezdeményezi a "zavaró körülmény" megszüntetését, illetve áthelyezését, úgy felelt, hogy ez a probléma már évek óta napirenden van.
Semmilyen gondot nem jelent Békéscsabán az ott tartózkodó mintegy 300 menekült - mondta Szilvásy Ferenc alpolgármester. A helyiek elfogadták a külföldieket, akiknek a gyermekei a helyi iskolákba járnak. Több menekültet azonban már nem tudnának fogadni, a létesítmény ugyanis megtelt - tette hozzá az alpolgármester.
A BM-nek már van 3 kinézett objektuma, ám a hisztérikus tiltakozás miatt egyelőre inkább kivárják, ameddig elég önkormányzat önként jelentkezik.
Bohus Péter