A destruktív zárt közösségek, szekták ellen tárcaközi képviseletet hozna létre két MDF-es képviselő, Balogh László és Szászfalvi László, akik e célból országgyűlési határozati javaslattervezetet készítettek. Nemcsak egyházakról van szó, vannak olyan zárt csoportok, amelyek még nem jutottak egyházi státuszhoz, és pszichikai terrort alkalmaznak a hatásuk alá került emberekkel szemben - mondta Balogh László, aki társával néhány héttel ezelőtt egyéni indítványként benyújtotta - csupán két mondat kiegészítésével - a kormány elvetélt, egyházakról szóló törvénytervezetét, amely jelentősen szigorította volna az egyházi státusz feltételeit.
Az egyházakról szóló törvény elfogadása kétharmados többséget igényel, így nélkülözhetetlen az MSZP támogatása, míg a most benyújtott az országgyűlési javaslat elfogadásához elég az egyszerű többség. Balogh László számos esetről tud, amikor destruktív csoportosulások visszaéltek a híveik személyiségi jogaival, ám sem gyülekezetet nem nevesített, sem konkrét eseteket nem említett, azonban az egyik kisegyház, a szcientológiai egyház gazdasági tevékenységével kapcsolatban néhány héttel ezelőtt elhangzott egy parlamenti interpelláció.
Feljelentések ilyen ügyekben eddig azért nem születtek, mivel nehezen lehet ezeket az eseteket bizonyítani, valamint az áldozatok a fenyegetettség-érzetük miatt sem fordulnak a hatóságokhoz - magyarázta a képviselő, aki megjegyezte: Magyarországon is történt már néhány olyan rejtélyes haláleset, amely összefüggésbe állhat szektatevékenységekkel.
A tervezett tárcaközi képviselet vizsgálná és elemezné a gyanús csoportosulásokat, valamint tájékoztatná az állampolgárokat ezekről a vizsgálódásairól. A javaslat meghatározása szerint "az új, vagy újszerű vallási és más szellemi kezdeményezések, mozgalmak és közösségek" számítanának ebbe a körbe. Az új intézmény összehangolná az állami hatóságok fellépését a destruktív szellemiségű csoportosulásokkal szemben.
Kozák Dániel