Bár több mint fél év telt el azóta, hogy közel 12 ezer védett madár, köztük 38 védett faj tetemére bukkantak egy olasz kamionban az udvari határállomáson, még mindig tart a rendőrségi nyomozás.
A Magyar Hírlap információi szerint a madárpusztításban felelősnek tartott olasz állampolgárok hazájukban már közjegyzővel hitelesített vallomást tettek. A lap úgy tudja, hogy írásos nyilatkozatukban lényegében beismerték a madarak lelövését.
Az olaszok - mint azt a Magyarországra megküldött jegyzőkönyvek tanúsítják - azzal védekeznek: nem tudták, hogy az elejtett madarak nálunk védettek, s erre nem is figyelmeztették őket. Mivel a történtek után valószínűtlen, hogy az érintett olasz vadászok ismét Magyarországra látogassanak, nincs sok esély rá, hogy a példátlan madárpusztítás elkövetőit a magyar igazságszolgáltatás elé állítsák. Jogsegély keretében mód van ugyan arra, hogy Olaszországban vonják felelősségre a feltételezett elkövetőket, de erre vonatkozó indítványt még nem tettek a magyar hatóságok.
Az ügyben Magyarországon sem ért véget a vizsgálat, néhány részlet még tisztázásra vár - mondta Kertész János ezredes, a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi igazgatója. Az már egyértelműen bebizonyosodott, hogy az itáliai vadászok magyar segítséggel mészárolták le hónapokon át a madarakat.
A kilenc hazai gyanúsított közül öten vannak jelenleg előzetes letartóztatásban. Többségük hivatásos vadász, és eljárás indult a vadásztatást szervező kalocsai iroda vezetője ellen is. Az elsőfokú vadászati hatóság egy mélykúti és egy kalocsai székhelyű vadásztársaság működését felfüggesztette.
Noha a példátlan madárirtás egész Európában megdöbbenést keltett, a vadászatok ma is változatlan jogi-szervezeti keretek és továbbra is meglehetősen laza kontroll alatt zajlanak. Mint a földművelésügyi tárca (FVM) vadgazdálkodási főosztályán megtudtuk: csak ezekben a hetekben kezdik meg a vadgazdálkodási törvény módosításának tárcaközi egyeztetését.
Ha a tervezetet elfogadja a kormány, kihirdetését követően a nemzeti parkok őreinek módjuk lesz arra, hogy - a bérvadászatok kötelező előzetes bejelentése alapján - védett területeken kívül is ellenőrizhessék a kilövéseket. Jelenleg erre csak a vadászati felügyelőségek munkatársai jogosultak.
A lap információi szerint a környezetvédelmi tárca új vezetése hamarosan tárcaközi egyeztetést kezdeményez az ügyben. Kóródi Mária szeretné megvizsgáltatni, hogyan lehetne a jövőben elejét venni hasonló eseteknek.
Korábban: