A Tárki 2002. februári, az ország felnőtt népességét reprezentáló 1500 fős mintán készült Omnibusz kutatásában a lakosságnak a menekültek befogadásával kapcsolatos álláspontját is vizsgálták. Azt kérdezték, hogy a válaszoló szerint be kell-e fogadnia Magyarországnak minden menekülőt, a menekülők egy részét vagy senkit sem.
A legtoleránsabb álláspontot, miszerint minden menekültet be kell fogadni, csupán minden huszadik megkérdezett vallotta, azaz a válaszolók 5 százaléka tartozott ebbe a kategóriába. Azt a vélekedést, miszerint senkit nem kell befogadni az országba, a lakosság egyharmada hangoztatja. A köztes attitűdöt jelentő "van, akit be kell fogadni, van, akit nem" választ adta a megkérdezettek döntő többsége, közel hatvan százaléka. A megkérdezettek négy százaléka nem tudott válaszolni erre a kérdésre.
Azok között, akik senkit nem engednének be menekültként az országba, az átlagosnál magasabb arányban vannak a falvakban élők, az idősek, a 60 év felettiek, az alacsony iskolai végzettségűek, tehát a legfeljebb szakmunkásképzőt végzettek, illetve a legszegényebbek, azaz a legalsó jövedelmi ötödbe tartozók. A "van, akit be kell fogadni, van, akit nem" véleményt képviselők között a saját anyagi helyzetüket és/vagy az ország gazdasági helyzetét jónak vagy közepesnek látók, illetve a legalább érettségivel rendelkezők felülreprezentáltak. A feltétel nélkül befogadók a diplomások között találhatóak az átlagosnál nagyobb arányban. Ugyanezt a kérdést 2000 novemberében és 2001 októberében is megkérdezték a kutatók. Mindkét időponthoz képest alacsonyabb volt idén februárban az intoleránsak aránya: 2000 novemberében öt százalékkal, tavaly ősszel pedig hét százalékkal volt magasabb azok aránya, akik szerint semmilyen menekültet nem kellene az országnak befogadnia. A köztes csoportba tartozó, félig megengedő véleményűek néhány konkrét példán keresztül megmondhatták, hogy kiket fogadnának be és kiket nem. A legnagyobb támogatottságot a romániai magyarok élveznek: minden második olyan magyar állampolgár befogadná őket. Cigány és kínai menekülteket már csak minden negyedik, a romániai román és arab menekülteket pedig kevesebb, mint minden tizedik megkérdezett fogadna be szívesen az országba. Az összehasonlítás kedvéért érdemes felidézni a 2000. novemberi vizsgálat eredményét. Ekkor a cigány menekültek befogadását 21 százalék, a kínaiakét 27 százalék, az arabokét pedig 16 százalék pártolta.