Teljesen illegálisan, az önkormányzatot, a minisztériumot, a műemlékvédelmi, régészeti, természetvédelmi felelősöket megkerülve fejeződött be néhány napja a márciusban megkezdett építkezés a Citadellánál - mondta az [origo]-nak a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal fővárosi irodájának vezetője, Boór Judit. Az iroda vezetője azt elismerte, hogy az építtető Citadella 4U Vagyonkezelő Kft. korábban tárgyalt a Kulturális Örökség Minisztériumának munkatársaival, de ekkor még csak egy elvi, távlati fejlesztésről beszélt, melynek a megvalósulásához engedélyeket kellett volna beszereznie. Tulajdonosi és önkormányzati hozzájárulást kellett volna szerezni, rendezési tervet, hatástanulmányokat kellett volna készíteni. Ezek közül egyik sem készült el, egyik engedélyt sem szerezte be, figyelmen kívül hagyták, hogy műemlékvédelmi és természetvédelmi területen építkeznek - mondta Boór.
Az építkezés annak ellenére folytatódott, hogy az illetékes hatóságok többször is felszólították a céget az építkezés felfüggesztésére és az eredeti állapot visszaállítására. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma alá tartozó Kulturális Örökségvédelmi Hivatal többször is azt a határozatot hozta, hogy a cégnek vissza kell bontania az épülő teraszt, és a Kincstári Vagyonkezelővel együtt több százezer forintra bírságolta az építő céget. A hatóságok ennél többet nem tudtak tenni, nincs arra lehetőség, hogy a rendőrség segítségét kérjék az építkezés leállításához - mondta az [origo]-nak Boór Judit. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal fővárosi irodájának vezetője ugyanakkor azt is hozzátette, hogy hiába épült fel a terasz, a fennmaradása sem engedélyezett, az építményt előbb-utóbb le kell bontani. Az elsőfokú, bontást elrendelő határozat ellen az építő cég fellebbezett.
A hosszú jogi és államigazgatási procedúra miatt azonban hiába születik másodfokon is egy bontási kötelezettséget kimondó határozat, nyáron már nem valószínű, hogy eltűnik a terasz a Gellérthegyről. Ha az újabb határozat hatására sem kezdi meg a bontást a tulajdonos, hatósági bontást rendelhetnek el. A bontásra azonban pályázatot kell kiírni, költségbecslést készíttetni, a bontás költségeit pedig a Citadella 4U Vagyonkezelő Kft.-nek kell állnia. Mindezek mellett az is tovább lassítja az eseményeket, hogy az építtető cég bírósághoz fordulhat a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal határozata ellen, ebben az esetben pedig a bíróság állásfoglalását is meg kell várni - a bíróság ilyenkor csak azt vizsgálja, hogy a hivatal a jogszabályoknak megfelelően járt-e el.
A terasz építtetője péntekig nem válaszolt kérdéseinke, ígérete szerint hétfőn nyilatkozik az ügyről.
Korábban: