Megválasztották a Legfelsőbb Bíróság elnökét

Vágólapra másolva!
A parlament megválasztotta a Legfelsőbb Bíróság elnökének Lomnici Zoltánt. A Legfelsőbb Bíróság korábbi elnökhelyettesét hat évre választották meg erre a posztra.
Vágólapra másolva!

Lomnici Zoltánt - ahogy az a korábbi nyilatkozatok alapján várható volt - óriási többséggel választották meg a Legfelsőbb Bíróság elnökének. A Legfelsőbb Bíróság korábbi elnökhelyettesét 348-an támogatták, és csak 3 képviselő nem támogatta. A döntéshez az összes képviselő kétharmadának igen szavazata szükséges.

Solt Pál mandátuma június 25-én járt le. Solt Pál 12 év után várhatóan távozik a Legfelsőbb Bíróság éléről. Ezalatt a bírói kar sikeresen átvészelte a rendszerváltást, sikerült viszonylag jelentős bérnövekedést elérni, ám nem jöttek létre az ítélőtáblák, és részben emiatt is maradt a hatalmas ügyhátralék. A bírók függetlenségét folyamatosan megkérdőjelezték a politikusok, Solt Pálnak emiatt volt a legtöbb vitája.

Az ellentmondó ítéletek és az elhúzódó ügyek számának csökkentését tartja legfontosabb feladatának Lomnici Zoltán az MTI-nek adott nyilatkozatában. Lomnici Zoltán nyilatkozatában kiemelte: a jogállamiság egyik legfontosabb kritériuma az igazságszolgáltatás függetlensége, pártatlansága. Fontos továbbá, hogy az Országgyűlés nemzeti ügyként, konszenzusra törekedve kezelje ezt a területet. A bíróságoknak nem szabad a politika ütközőzónájába kerülniük, költségvetési szempontból pedig prioritást kell élvezniük - hangsúlyozta az új főbíró.

A bíróságokat, illetve a bírák személyét ért panaszok, kritikák kapcsán Lomnici Zoltán emlékeztetett: a legutóbbi ombudsmani jelentés szerint tavaly nőtt az effajta beadványok száma. A Legfelsőbb Bíróság elnöke szerint változtatni kell ezen a helyzeten. Ahogy a bírák joggal várják el a megfelelő körülményeket és a megfelelő javadalmazást, ugyanúgy a társadalom, a jogkereső állampolgárok is joggal várhatják el, hogy kellően felkészült, pártatlan, s ugyanakkor kellő empátiával, emberséggel rendelkező bírák döntsenek ügyükben. E téren is sokat kell tennünk - mondta. Hozzátette: a leendő bírák kiválasztásában nagy gondot kell fordítani arra, hogy - túl a magas szintű szakmai tudáson - vizsgálják azoknak a személyiségvonásoknak a meglétét is, amelyek nélkülözhetetlenek az emberek fontos problémáiról, olykor sorsáról is döntő bíró esetében. Hozzátette: megérett az idő egy, a bírákra vonatkozó etikai kódex kidolgozására.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!