A rendőrség feltételezése szerint "fantomszakkörök" után vettek fel állami támogatást egy ismert budapesti zeneművészeti alapítvány vezetői. Az alapítvány tucatnyi általános- és középiskolában szervezett szakkörök után több tízmillió forintos normatív támogatáshoz jutott, olyan gyerekek nevét is feltüntetve a névsorban, akik valójában nem vettek részt az oktatásban, és nem is tudtak arról, hogy adataikkal visszaéltek. Lapunkban elsőként számoltunk be arról, hogy az érintett iskolák néhány tanára fiktív naplókkal és bizonyítványokkal igazolta az iparművészeti, zenei oktatási és művészettörténeti tanfolyamok megtartását. A rendőrök most minden egyes tanuló esetében szeretnék tisztázni, hogy neve jogosan szerepel-e a szakkör tagjainak sorában.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság 2000 őszén az APEH feljelentése alapján csalás és okirat-hamisítás alapos gyanúja miatt indított nyomozást, amely mintegy húsz tanintézményt és azok tanári karát érinti. Értesüléseink szerint rövidesen elkészül az a szakértői jelentés, amely pontosítja, hogy mekkora összeget vehettek fel jogosulatlanul a szervezet munkatársai. Arra utaló adat nincs, hogy valaki is saját zsebre dolgozott volna, ám több olyan műszaki cikket is vásároltak az alapítvány nevében, amelyet az eddigi információk szerint magán célra használtak.
A BRFK vizsgálati főosztályán úgy vélték, képtelenség lenne tanúként beidézni és személyesen kihallgatni több mint kétezer nebulót és szüleit, ezért választották a "levelező-tanúkihallgatást”. Erre a célra egy speciális formanyomtatványt készíttettek, amelyen feltüntették, hogy az eljárás során lefoglalt dokumentumok szerint mely időszakban, milyen tanfolyamon vett részt a tanuló.
A lefoglalt bizonyítvány másolatát is csatolják. A gyerekeknek - illetve szüleiknek - arra kell válaszolniuk, hogy valóban részt vettek-e a sokat emlegetett szakkör munkájában. A nyilatkozót az igazmondás kötelme terheli. A rendőrség más úton is igyekszik ellenőrizni az adatokat, s ha valakiről kiderül, hogy félrevezette a nyomozókat, számítania kell a felelősségre vonásra.