Balogh László, a Medgyessy-bizottság MDF-es elnöke a szerda bizottsági ülésen arról számolt be, hogy a reggeli munkakezdéskor, amikor a bizottság egyik szakértőjével, Gorka Sebestyénnel érkezett az irodájába, egy töltényt talált az egyik széken. Balogh a biztonsági szolgálatot riasztotta, akik szerint a töltény egy éles Parabellum töltény. A bizottság elnöke a töltényt magával hozta, állítása szerint először nem is tudta, hogy mit talált a széken, ezért nem is gondolt arra, hogy a rendőrséget kellett volna hívni, és érintés nélkül a széken hagyni a töltényt.
A rendőrség lőszerrel való visszaélés alapos gyanúja miatt indított nyomozást ismeretlen tettes ellen. Az V. kerületi rendőrkapitányság közleménye szerint az irodahelyiségbe erőszakos behatolás nem történt. A rendőrség zárszakértőt vont be a vizsgálatba annak tisztázására, hogy hamis kulcs használatával bejuthatott-e valaki a helyiségbe. A talált lőszerről a helyszínen megállapították, hogy az nem az objektumőrségnél rendszeresített készletből származik.
Balogh Lászlót néhány héttel ezelőtt egyszer már megfenyegették. Akkor vidéki otthonába érkeztek életveszélyes fenyegetések telefonon. Az [origo] kérdésére Balogh elmondta: a telefonos fenyegetés ügyében feljelentést tett, de arra még nem volt ideje, hogy eleget tegyen a rendőrségi meghallgatásnak.
A köztársasági őrezredet hivatalosan nem értesítette Balogh László arról, hogy lőszert talált a szobájában - mondta az MTI-nek Kardos Imre, az őrezred helyettes parancsnoka. Kardos közölte: a képviselő szerda reggel egy lőszerrel a kezében kereste meg az irodaházban szolgálatot teljesítő egyik őrt. Azt kérdezte: a töltény éles-e és milyen lőfegyverbe való. Ezt követően Balogh László elment, és elvitte a lőszert is. Az ügyet a szolgálatot teljesítő őr jelentette feletteseinek, Balogh László azonban nem jelentkezett náluk.
A parancsnok-helyettes közölte, hogy a rendőrséghez ebben az esetben nem nekik, hanem a képviselőnek kell fordulnia. Mindazonáltal a Köztársasági Őrezred értesítette az V. kerületi Rendőrkapitányságot, hogy vegyék fel a kapcsolatot az ellenzéki képviselővel. "Ettől függetlenül az őrezred saját eszközeivel megvizsgálja majd, hogy mi történhetett" - tette hozzá.
Kardos Imre arról egyelőre nem tudott nyilatkozni, hogy az iroda kulcsát mikor és ki adta le. Tudomása szerint azonban a töltényt Balogh László titkárságának egyik székén találták. Mint mondta: az is elképzelhető, hogy a honatya egyik vendége ejtette ki. Az MTI kérdésére elmondta, hogy a bejáratnál elhelyezett fémdetektoros kapu és a táskákat, csomagokat átvilágító berendezés egy lőszert is ki tud mutatni. Ezeken a vizsgálatokon csak azoknak nem kell átesniük, akik képviselői vagy állami igazolvánnyal rendelkeznek, ők - Kardos Imre elmondása szerint - mintegy 700-an vannak.
A bizottság munkájával kapcsolatban Balogh László bejelentette, hogy nyilvánosságra hozzák a Medgyessy Péter titkosszolgálati múltjával kapcsolatban megismert dokumentumokat. Ehhez a kormányfő és a Miniszterelnöki Hivatal is hozzájárult, már csak a Belügyminisztériumnak kell engedélyezni a Medgyessy állományparancsait tartalmazó három dokumentum nyilvánosságra hozatalát.
A bizottsági elnök szerint a dokumentumok és a Medgyessy Péter meghallgatásán elhangzottak között ellentmondás van, ezért szükségesnek tartja a miniszterelnök újbóli meghallgatását, és erre a jövő hét bármely napját alakalmasnak találná. Az [origo] kérdésére, hogy kezdeményezte-e már Medgyessynél az újabb meghallgatást, Balogh azt felelte, hogy erre csak azután kerülhet sor, ha minden dokumentum megkapja az engedélyt a nyilvánosságra hozatalra.
Balogh László ismét kifogásolta, hogy a bizottság két szakértőjének, Gorka Sebestyénnek és Kiszely Gábornak még mindig nem érkezett meg a "C" típusú átvilágításukat igazoló irat - ők nem is vehetnek részt zárt ülésen -, mire az egyik jelen lévő újságíró felvetette, hogy talán azért, mert kettős állampolgárokról van szó.
A bizottság ülésén további meghallgatásokról és újabb dokumentumok bekéréséről döntöttek a tagok. A testület bekéri az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának 1990 májusától 1991 december 31-ig készült jegyzőkönyveit, mert azt feltételezik, hogy ekkor dönthettek a Belügyminisztérium irattárában található dokumentumok egy részének megsemmisítéséről.
A Rendőrtiszti Főiskola korábbi tankönyveinek tanulmányozásával arra keresi a választ a izottság, hogy a kémelhárítók ugyanolyan kiképzést kaptak-e, mint a belsőelhárítás ügynökei. Ellenzéki javaslatra a bizottság listát kér azokról, akik 1960 és 1990 között a BM titkos irattáraiban jártak. Az 1990 utáni időszakra vonatkozó kimutatást már korábban megkapta a testület.
Simicskó István fideszes képviselő további meghallgatások napirendre tűzését is sürgette. A bizottság kormánypárti tagjai szerint a további meghallgatások csak időhúzásra jók. Vadai Ágnes, a testület szocialista tagja szerint az ellenzéki pártok azt akarják elérni, hogy ne legyen idő a bizottság zárójelentésének elkészítésére. Simicskó válaszában kijelentette: ellentmondás van Medgyessy több állítása és a dokumentumok között. "Nyilván nem itt tartanánk, ha Medgyessy Péter meghallgatásán őszintén elmondta volna, hogy milyen tevékenységet végzett". A bizottság hétfőn Nikolits István, korábbi titkosszolgálati, illetve Békesi László és Hetényi István egykori pénzügyminiszterek meghallgatásával folytatja munkáját.