Janza Péter, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) elnökhelyettese közölte: összesen 10 cég ügyében fejeződött be a vizsgálat, ahol jelentős szabálytalanságokat tapasztaltak. Büntetőfeljelentéseket azonban egyelőre nem tettek, azokra csak azután kerülhet sor, hogy beszélnek az érintettekkel, illetve jogász-szakértőkkel konzultálnak. A 10 legjelentősebb ügy közül a legtöbb az MFB-hez és az MFB tulajdonában lévő cégekhez - így a Denfendhez, a Konzumbankhoz, a Követeléskezelő Rt.-hez, a Hungexpóhoz, a Nemzeti Autópálya-építő Rt-hez kötödik. Emellett az Országimázs Központnál is találtak szabálytalanságokat.
Keller László, a Miniszterelnöki Hivatal közpénzügyi államtitkára szerint további 30 ügy van folyamatban a Kehinél, többsége az MFB-vel, vagy a bank valamelyik cégével kapcsolatos. Ráadásul a különböző minisztériumok, vagy a rendőrség is vizsgálódik az előző kormányzathoz köthető gyanús szerződések miatt. Bár egyelőre a Kehi által kifogásolt ügyekben nem tettek feljelentést, valószínűleg erre napokon belül sor kerül.
Általánosan megállapítható, hogy a jogszabályok bizonyos fokú megsértése azon kormányhatározatok meghozatalakor történt, amelyek pénzösszegek felhasználására, az azokkal összefüggő utasításokra vonatkoztak - jelentette ki Janza Péter. Mint elhangzott, a Nemzeti Autópálya Rt. esetében, ahol 180 milliárd forintos államilag garantált hitelt vettek fel, eleve drágábban számították ki az egy kilométer autópálya megépítésére vonatkozó minimálárat.
Az Országimázs Központ kapcsán Janza Péter elmondta: a hivatal könyvelése hiányos, nyilvántartást, leltárt egyáltalán nem találtak az állami vezetők szerepléseit dokumentáló videotárról. Ráadásul csak laza keretszerződéseket kötött az OK, alvállalkozóival, amelyek túlköltekezéssel jártak.
A kormánytagok utazásiról, nyilvános szerepléseiről készített videofelvételeket a piaci ár kétszereséért vette meg az OK a szakértők szerint amatőr minőségű felvételeket. Ráadásul a videofelvételek élkészítésekor külön számláztak a hangosításért is, pedig csak a kamerába épített mikorfont használták.
A Kehi megállapítása szerint az Orbán-kormány Ifjúsági és Sportminisztériuma nem kiforrott programokat állított az április 7-e után kapott, állami kezességvállalású hitelek mögé arról, mit és hol kellene építeni.
"Nem találtunk olyan kormányhatározatot, amely szerint a Széchenyi-terv létezik" - közölte Janza Péter. Arra is kitért, hogy a különböző vállalkozói pályázatok, tervelemek nem álltak egymással szoros kapcsolatban.
A vizsgálatok során kiderült az is, hogy a Defend Kft. úgy kapott megbízást robbanóanyagok elszállítására, hogy arra nem is volt engedélye. Ilyen munkát ugyanis csak a honvédség végezhet. A Defend ráadásul alvállalkozónak adta ki a munkát, ténylegesen nem végzett semmilyen munkát, csak zsebre vágták a szerződéssel járó jutalékot.