Géczi elmondta, hogy a javaslat megegyezik a bizottság korábbi gyakorlatával, amely szerint közvádas ügyekben a mentelmi jog felfüggesztését ajánlja, mert az érintett képviselőnek is az az érdeke, hogy tisztázza magát az illetékes igazságszolgáltatási szervek előtt.
A politikus utalt arra, hogy a mentelmi jog felfüggesztését a legfőbb ügyész jogosulatlan gazdasági előny megszerzése bűntettének kísérlete és magánokirat-hamisítás vétsége alapos gyanúja miatt kérte. Elhangzott, hogy az ügy hátterében az úgynevezett pakura-tavak felszámolása áll.
Géczi József Alajos ismertette: a legfőbb ügyész a bizottság megkeresésére közölte, hogy Mester László a gazdasági előnyt a pályázat benyújtásakor az önkormányzat számára kívánta megszerezni. Elmondta, a bizottság körültekintő döntéséhez szükségesnek tartotta az ügyben keletkezett iratok áttanulmányozását: tájékozódni kívánt a Környezetvédelmi Minisztériummal szemben három éve folyó polgári per állásáról és áttekintette a döntésekkel kapcsolatos önkormányzati testületi ülések jegyzőkönyveit is.
A bizottság elnöke szerint a beérkezett iratok bizonyítják, hogy a polgármester minden aláírása testületi felhatalmazással történt. A Környezetvédelmi Minisztérium által kezdeményezett polgárjogi perben időközben született egy nem jogerős bírósági ítélet, amely jogosnak ismert el minden 1999 előtt kifizetett támogatást, és a perköltség megtérítésére kötelezte a tárcát.