A Parlament előtt a taszári és az afganisztáni javaslat

Vágólapra másolva!
A parlament külügyi bizottsága elfogadta az arab származású személyek taszári kiképzéséről és az egészségügyi kontingens Afganisztánba küldéséről szóló határozati javaslatokat. A két javaslatot a honvédelmi bizottság is támogatta, így azok az Országgyűlés elé kerülnek általános vitára.
Vágólapra másolva!

Az arab származású személyek taszári kiképzéséről és az egészségügyi kontingens Afganisztánba küldéséről szóló határozati javaslatról szavazott hétfőn a parlament külügyi bizottsága. Mindkét javaslatot elfogadták. Gazdag Ferenc külügyminisztériumi főosztályvezető a bizottság előtt beszámolt róla, hogy Afganisztánba 50 fős különítmény menne. A főleg orvosokból, illetve szakirányú feladatokat ellátó tisztekből álló csoport 6 hónapon keresztül, de legkésőbb 2003 december 31-ig maradna. A főosztályvezető beszámolt róla, hogy ugyan eredetileg őrző védő kontinges küldésében állapodtak meg a szövetségesekkel, ám a német fél megértette, hogy ez belpolitikai problémákat okozhat, ezért beleegyeztek a egészségügyi csoport küldésébe.

Kedden döntenek az afganisztáni részvételről/itthon/20021216kedden.html

A javaslatot mind a kormánypártok, mind a Fidesz támogatta. Németh Zsolt fideszes bizottsági elnök szerint fontos, hogy Magyarország kivegye a részét az afganisztáni nemzetközi misszióból. Az MDF az egészségügyi missziót nem támogatta. Csapody Miklós, a bizottság MDF-es tagja ezt azzal indokolta, hogy a határozati javaslat szövege nem hangsúlyozza eléggé: a csoport a terrorizmus elleni harc jegyében utazik Afganisztánba, illetve anyagi szempontok miatt sem támogatják azt. A bizottság végül 16 igen és 2 nem szavazattal általános vitára alkalmasnak találta az afganisztáni Nemzetközi Biztonsági Közreműködő Erők műveleteiben való magyar részvételéről szóló határozati javaslatot.

A taszári kiképzésről szóló határozati javaslatról a Honvédelmi Minisztérium főosztályvezetője, Mátyus Ferenc beszélt. Elmondta, hogy 3000 fő érkezne Magyarországra az amerikai felkérés értelmében. Az arab származású személyek az Egyesült Államok fegyveres erőinek személyi állományához tartoznak. Őket katonai rendfenntartói-, tolmács-, illetve civil-katonai kapcsolatok ápolása-feladatra képeznék ki. Rajtuk kívül 1500 fős kiképző és egyéb személyzet is jönne, az első csoport január folyamán érkezhet. A főosztályvezető elmondta: a jogszabályok szerint a kormány egymaga dönthetne az ügyben, de úgy gondolták, hogy megkérdezik az Országgyűlés véleményét is. Mátyus kiemelte, a javaslatban külön feltételként szabták, hogy az itt kiképzett személyeket nem küldhetik hadműveleti feladatokra. Hozzátette, a 3000 fős csoport feladatai közé tartozik majd az esetleges háború utáni a civil közigazgatás megszervezése is.

Szaddam bombáját gyártottamhttp://www.partnerlink.hu/cgi-bin/clickthru.cgi?id=6762237376676573006467767123647369797784737270677263&page=http://www.fokuszonline.hu/cgi-bin/start.cgi/apps_fokusz/display/index.html?termek.id=54335&tag=1Khidhir Hamza , egy Irakból menekült tudós a nukleáris és biológiai fegyverkezés részleteiről.

A kérdésről tartott szavazásban az MDF nem vett részt, a bizottság 12 igennel, 6 tartózkodás mellett fogadta el a javaslatot. A bizottság tagjai többek között arra voltak kíváncsiak: hogyan fogják őrizni a kiképzetteket, illetve felvetődött, hogy a határozatban szereplő "arab származású" megnevezés nem szerencsés. Ez utóbbit később elvetették. A főosztályvezető beszámolt arról, hogy a belső rendfenntartást maga intézi az amerikai hadsereg, de a bázis külső biztosításában részt vesz a magyar honvédség is. Ehhez még további egyeztetésekre van szükség. A Fidesz-frakció nem nyilvánított véleményt az ügyben. Németh Zsolt ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy délután lesz még egy négypárti egyeztetés erről a javaslatról, és csak az ezt követő frakciólésen alakítják ki véleményüket.

A két javaslatot általános vitára alkalmasnak találta a honvédelmi bizottság is hétfői ülésén. Taszár ügyében a Fidesz nem vett részt a szavazáson, arra hivatkozva, hogy a kérdés a kormány hatáskörébe tartozik. végül 10 igen szavazattal a bizottság elfogadta a javaslatot. Az egészségügyi kontingens Afganisztánba küldését szintén támogatták, 18 igennel és 2 tartózkodással. Elvetették a fideszes Simicskó István javaslatát, amellyel a képviselő azt szerette volna elérni, hogy a kormány korábbi javaslatában az objektumőrző kontingens meghatározás helyére az egészségügyi vagy műszaki kontingens kifejezés kerüljön. A parlament így két javaslatról szavazhat majd, egyik szerint objektumőrző, a másik szerint pedig egészségügyi kontingenst küldene Magyarország Afganisztánba.

A honvédelmi bizottságban hosszas, személyeskedésig menő vita folyt az afganisztáni szerepvállalásról, mindkét oldal kölcsönösen csúsztatással vádolta a másikat. A kormánypártok szerint az ellenzék csúsztat, amikor azt állítja, hogy a kormány harcoló alakulatokban gondolkozik, az ellenzék szerint pedig a kormány csúsztat, amikor azt állítja, hogy konkrét felkérése van a csoport küldésére. Az ellenzék szerint csupán egy ENSZ-határozat van az afganisztáni rendezésről. Keleti György szocialista bizottsági elnök elmondta: létezik konkrét felkérés is, mégpedig Németország részéről.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!